Silnou natalitu pozorují poslední dobou v Křemži. Městys se proto momentálně zabývá nástavbou mateřské školy, která doslova praská ve švech. „Poslední zastupitelstvo se vyjádřilo kladně k předložené dispoziční a technické studii, kterou jsme projednali s knihovnou. Chtěli jsme, aby paní knihovnice měla nějaký podklad a mohla si říct, že jí to bude takhle vyhovovat, než záměr bude dotažen do finálního stavu prováděcí dokumentace,“ řekl včera starosta Křemže Josef Troup.

Nástavba by měla podle slov starosty objekt barevně a materiálně rozsvítit, tudíž by měla celou budovu osvěžit. Školka má tři patra, přičemž v posledním se nachází knihovna. Právě ta by měla uvolnit prostory novým dětem a přestěhovat se do plánované nástavby.

„Bude tam prostor knihovny se vším zázemím. Mysleli jsme, že by nám mohla zbýt ještě část, kde by se mohly konat nějaké kroužky, od čehož jsme ale opustili. Knihovna bude potřebovat do budoucna větší prostory. Je samozřejmě ideální, aby bylo rozdělené oddělení pro děti, které jsou živější, a dospělé, kteří zase chtějí svůj klid. Občas se v prostorách knihovny pořádají i různé školní akce, které také vyžadují více místa,“ sdělil Troup.

S realizací se počítá příští rok, odložená tedy bude druhá etapa rekonstrukce základní školy. S rozšířením mateřské školy bude muset dojít i k rozšíření řad zaměstnanců. Městys chce najít společnou řeč se státem, protože mzdové prostředky pro pedagogické pracovníky hradí stát prostřednictvím kraje. Městys financuje provozní náklady.