VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncepce podpory sportu zasáhne i příští rozpočet

Český Krumlov - „Nyní je potřeba rozklíčovat zájmy sportující veřejnosti, tedy obyvatel města, kteří si chodí zasportovat jen tak. S nadsázkou řečeno, to je tady skoro každý druhý,“ míní radní Jan Vondrouš.

16.3.2008
SDÍLEJ:

Jan Vondrouš.Foto: DENÍK/Pavel Kacerovský

Před rokem začalo vedení města pracovat na koncepci podpory sportu v Českém Krumlově. Ta mimo jiné vyústila v nedávno stanovená pravidla rozdělování grantů na podporu výkonnostního, ale i zájmového sportu Českokrumlovských. (Čk Deník 2008). Jen výkonnostní sport v různých variantách se dotýká asi tří tisíc obyvatel města.

Ale jsou tady i další tisíce těch, kteří se sportu věnují rekreačně. Pět milionů korun určených na finanční podporu sportu plus městská obecně prospěšná společnost Pro-Sport, která hospodaří s dalšími miliony, hovoří jednoznačně o značné síle sportovního zázemí patnáctitisícového Českého Krumlova. Na téma sportovní koncepce se Českokrumlovský deník ptal radního a předsedy správní rady Pro-Sportu Jana Vondrouše.

Proč se vůbec začalo s prací na takové koncepci?
Český Krumlov doposud neměl žádná pevná pravidla. Ani ve strategickém plánu města není o něčem takovém řeč. Toto ale neberu jako nějakou kritiku minulých vedení města. Dříve, po revoluci, se tady musely řešit jiné věci zásadního charakteru, například jak vůbec tohle město bude fungovat, jak se má opravit a podobně. Na sport se logicky dostalo až později.

Práce na koncepci tedy ještě nejsou u konce?
Ne, chceme mít tento materiál kompletní do září tohoto roku, kdy se začne pracovat na rozpočtu pro rok 2009. Prostřednictvím Pro-Sportu jsme udělali analýzu mezi sportovními kluby. Z ní jsme se dozvěděli fakta o členských základnách, o úrovních sportů, které zde jsou, kam to chtějí kluby dotáhnout, jaké mají problémy, co potřebují pro svoji činnost a podobně.

Na to navazoval vznik pravidel pro rozdělování městských grantů, který je určen především na podporu dětí a mládeže. Nyní je potřeba rozklíčovat zájmy sportující veřejnosti, tedy obyvatel města, kteří si chodí zasportovat jen tak a nejsou organizováni v nějakých výkonnostních klubech. A s nadsázkou řečeno, to je tady skoro každý druhý.

Co těm přinese tato koncepce?
Tady také proběhla anketa a tu právě rozpracováváme. Požadavky veřejnosti by měly nebo mohly ústit třeba ve velké investiční nebo i neinvestiční akce. Například staveb některých sportovišť nebo jejich vylepšení. Někdo chce inlinové chodníky, kolečkové brusle, jiný zase něco jiného.)

A co bude dál?
Nás teď ale čeká další oblast. Tou je sportování návštěvníků Českého Krumlova, která má už hospodářský rozměr. Nabídka sportovního vyžití by se měla dostat i do celkové turistické nabídky města i chystaných produktových balíčků. Osobně si myslím, že to je i trend budoucnosti. Tím se také zmenší rizika podnikání. Pokud nefunguje něco, bude fungovat něco jiného a nevypadnou nám všechny zdroje návštěvníků.

Bude město podporovat i letošní cestu dětí na mezinárodní dětskou olympiádu v San Francisku? Pokud vím, měla by cesta stát kolem půl milionu korun.
Jsme přihlášeni, ale odjezd je podmíněn tím, že město dostane dotaci od státu. Zároveň hledáme náhradu, kterou by mohly být země Visegrádské čtyřky nebo naše partnerská města.

Autor: Zdeněk Zajíček

16.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze.
16

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

Krampus show v Kaplici je na spadnutí.

Již pošesté proběhnou démoničtí krampusové Kaplicí

Ski servis: V lipenském příhraničí můžete běžkovat i lyžovat

Českokrumlovsko/ Rakousko - Lyžařské areály Hochficht a Sternstein hlásí na víkend ideální podmínky na sjezdovkách i v běžeckých stopách. A před víkendem byly upraveny také běžecké stopy okolo Frymburku.

Čtrnáct baronů vzpomíná v knize

České Budějovice – Příběhy 14 Jihočechů, někdejších příslušníků Pomocných technických praporů, nabízí kniha Černí baroni od Černé věže.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby na Českokrumlovsku

Českokrumlovsko - Přehled bohoslužeb v regionu.

Papež převzal dary z jihu Čech

České Budějovice – Jihočeši předali papeži Františkovi před třemi dny dary.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT