Rekonstrukce centra totiž postoupila po létech i do míst, kde se dříve daly ještě klasické kontejnery přehlédnout. Projekt by mohl být v krátké době realizovatelný, přesto rada města na svém pondělním zasedání rozhodla, že nebude žádat o peníze v aktuálně vypsaném dotačním programu, který měl jeho realizaci podpořit.

„Na podzemní kontejnery má město připravený vlastní podíl pět milionů korun. Dotační titul byl vypsán tak nevýhodně, že bychom po všem administrativním snažení získali pouze šest set tisíc," řekl Deníku starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

„Proto jsme se rozhodli, že budeme vyčkávat. Podle mého se potvrdí předpoklad, že se k těmto dotacím ministerstvu nikdo nepřihlásí, a bude vypsáno druhé kolo s výhodnějšími podmínkami. Snahou je získat alespoň deset milionů. Nemůžeme investovat patnáct milionů kvůli tak malé dotaci," dodal starosta. V nejhorším případě budou, podle Dalibora Cardy, vytipována alespoň dvě nejakutnější místa, kde by mohla být stavba vbrzku zahájena.

Vyprazdňování podzemních kontejnerů vyžaduje 
i speciálnější techniku, konkrétně nákladní auto opatřené hydraulickou rukou s velkým dosahem. „Takové vozidlo máme. Zatím jsme sice neměli možnost ho otestovat konkrétně na podzemních kontejnerech, ale byli jsme se podívat v Táboře a v Písku, kde již podzemní kontejnery fungují. Myslím, že budeme muset do budoucna stejně do nové techniky investovat. Jedno takové auto stojí okolo dvou a půl miliónu korun," uvedl ředitel Služeb města Český Krumlov, Pavel Turnhöfer.

Více čtěte v pátečním vydání Českokrumlovského deníku. 

Autor: Jan Houska