Po opravě volají více či méně všechny kostely v příhraničí Českokrumlovska. Obce, města i církev dělají, co mohou, aby tyto objekty zachovaly i pro příští generace, ale peníze se shánějí velice těžko. O úspěšnosti rozhodují především dva faktory: jak je objekt historicky cenný a jak je v současnosti využíván.

Renovace komplikují zloději. Ti napáchali škody nejméně na třiceti kostelích. „Kradou měděné svody. Na to nejsme pojištěni. Navíc se vrací, třeba do Malont, Rychnova nad Malší a Kaplice,“ povzdychl si českokrumlovský vikariátní technik Eduard Beneš.

Opravy oprav

Kromě toho je nutné opravy po čase opakovat. Jedním z kostelů, kde se nyní už opravují opravy, je kostel sv. Jakuba v Benešově nad Černou. „Kostel se v současnosti opravuje díky dotaci na památkové zóny z ministerstva, kterou nám přidělil kraj,“ řekla starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová. „Dotace pokryje 70 procent nákladů, dvacet procent dá obec a deset vlastník,“ doplnila. „Provedeme tam letos práce za 215 000 korun,“ upřesnil Eduard Beneš.

„V interiéru jsme opravili fasády, zejména omítky ve spodním partu, také dlažbu v presbytáři. Venkovní fasádu opravujeme jenom na štítové zdi dole pod věží, protože na víc už nezbývá peněz.“ Na fasádu se zedníci vlastně už vracejí. „Používají se tam totiž vápenné nátěry, které mají památkáři nejraději. Ty ale bohužel v tamních drsnějších podmínkách moc dlouho nevydrží.

Celý článek si můžete přečíst v dnešním (středa 31. října) vydání Českokrumlovského deníku.