Nová turistická trasa po poutních místech kolem Malše vznikne v česko–rakouském pohraničí.
Projekt na české straně připravuje a zastřešuje Kulturní a informační centrum (KIC) Kaplice. Zrcadlový projekt na rakouské straně si vzalo na starost sdružení obcí Freiwald. „Kulturní a informační centrum Kaplice je nositelem grantu, o který budeme usilovat, protože ostatní obce Kaplicka na podporu projektu peníze těžko hledají,“ sdělil včera ředitel KIC Josef Sejk.
Poutní cesta začne v rakouském městečku Sandl, kde v kopci Wiehberg pramení Malše, jež vytváří přirozenou hranici mezi Českou republikou a Rakouskem. „Toto městečko se váže k české historii. V minulosti tam totiž přicházeli čeští skláři a malíři na sklo. Navíc je Sandl spjatý s českým světcem Janem Nepomuckým, kterému byl zasvěcen místní kostel,“ uvedl Josef Sejk.
Právě v Sandlu se o Velikonocích bude konat první pouť tohoto projektu. Odtud bude trasa pokračovat k poutnímu zastavení v Cetvinách, kde mohou poutníci obdivovat zrekonsturovaný kostel a obnovenou křížovou cestu. Třetí poutní zastavení je v rakouském Leopoldschlagu. Z něho poutníci zamíří na mariánské poutní místo Svatý Kámen a do Dolního Dvořiště, jehož náměstí vévodí gotický kostel sv. Jiljí. Tím poutní cesta nekončí, ale pokračuje do Rychnova nad Malší, kde se nachází kostel sv. Ondřeje a významná křížová cesta. Pouť pak skončí v Kaplici u kostelů sv. Petra a Pavla a sv. Floriána.
„Tam cesta skončí, ale jenom prozatímně,“ naznačil Josef Sejk, že se v případě úspěchu v budoucnu počítá s dalšími etapami. „O grant z unijních prostředků zažádáme v říjnu. Cestu, která bude sloužit také jako turistická a cyklistická trasa, označíme cedulemi. Poutní cestu zmapujeme a celou ji necháme propagačně zpracovat. Z nafocených snímků vytvoříme nejenom propagační materiály, ale také z nich uspořádáme výstavu.“
Hlavním smyslem projektu je snaha o oživení území, jehož památky v minulosti upadly téměř do zapomnění. Přitom řada těchto církevních staveb včetně křížových cest, jež mnohdy pocházejí z 12. až 13. století, prošla rekonstrukcí.
„Viděla jsem, že je v této oblasti veliký prostor k využití. Navíc se jako spojovací prvek celého projektu ukázal být sv. Jan Nepomucký, který je patronem četných kostelů i obcí a stojí na mnoha mostech,“ přiblížila zrod nápadu tvůrkyně projektu Květoslava Lauterbachová z Dolního Dvořiště.