Nicméně hlavní program a dění Kouzelného Krumlova, který začíná zítra, se soustředí do pivovarské zahrady.
Nejprve, a to od 11 hodin, Český Krumlov rozhlaholí studentský majáles, který podruhé pořádá místní gymnázium. Po průvodu městem, během představování tříd a volbě krále a královny majálesu v pivovarské zahradě odstartuje oblíbené dětské odpoledne.

„Tak kolem dvou tisíc lidí, převážně rodin s dětmi, se na něm většinou vystřídá," říká za organizároty Jan Vozábal, ředitel Městského divadla. „Programový rámec Kouzelného Krumlova zachováváme, protože se osvědčil."

Chybět tedy nebude ani Krumlovský veletrh, jehož aktéři se budou snažit návštěvníky zaujmout ve čtvrtek od 12 do 19 hodin. „Letos ho bude tvořit více než třicet stánečků. Pamatuji si, že v počátcích jich bývalo ani ne dvacet," zavzpomínal Jan Vozábal. „Je zajímavé, jak se přístup jednotlivých spolků a neziskových organizací k jarmarku postupně vyvíjí a mění," svěřil se svým postřehem. „Pryč jsou doby, kdy lidé ve stáncích jen stáli a nabízeli letáčky. Dnes už se snaží prezentovat spolky aktivně, třeba tak, že dvě školy tam vytvoří hřiště pro děti, volí zkrátka aktivnější, hravé formy prezentace."

Na podiu se bude střídat Festival místní základní umělecké školy s vystoupením oborů domu dětí a mládeže a centra Kocero, ale děti v zahradě najdou také rozmanité hry včetně těch tradičních, jako jsou skákadla. Něco také přibude, například horolezecká stěna.

Hemžení dětí budou trpělivě snášet různá zvířata, zájemce povozí poník a kůň, ale volnočasový klub Pepino z Vyšného zřejmě přiveze i jiná zvířátka.
Stanoviště vytvoří rovněž městská a státní policie. Se strážníky si zájemci zastřílejí z luku, u policistů si prohlédnou policejní techniku.

Během dne bude v zahradě hořet ohýnek na opékání buřtů, večer pak dobrovolní hasiči zažehnou 1,5 metru vysokou hranici. To už bude v zahradě vztyčena čerstvě vyrobená májka.
V pozdním večeru zahraje kapela Eric Clapton a Cream Revival. Zpěvákem je Bryce Belcher, který žil několik let v Českém Krumlově, členové kapely jsou většinou Pražáci. Další kapelou je budějovický Rozkrock. „To jsou muzikanti s vřelým vztahem k Českému Krumlovu," podotkl ředitel divadla.

Na první májový den je připraven klidný zážitkový program, aby si lidé sváteční den příjemně užili a prošli se po Českém Krumlově. „Letos na májové odpoledne otevřených muzeí a galerí přibyla i bylinková zahrada, která souvisí s televizním pořadem," říká Jan Vozábal. „Na své si tam přijdou zájemci o svět bylin."

Zahradu Kouzelné bylinky najdete asi 100 metrů od parkoviště u hlavního vchodu do zámecké zahrady. Vstup je tam zdarma v pátek od 13 do 17 hodin.
Program Kouzelného Krumlova je bohatý, podrobně ho najdete v Českokrumlovském deníku ve čtvrtek.

„Pátek by měl být opravdový sváteční den, kdy by měli lidé dneska intenzivně zapřažení vydýchnout a s rodinou si udělat čas na procházku Českým Krumlovem, setkat se a poklábosit s přáteli a známými," uzavřel Jan Vozábal.