A co z takové výstavy? Akce může mít několikerý efekt. Horní Rakousy uspořádaly v roce 2004 přeshraniční zemskou výstavu s Bavorskem. Ta měla návštěvnost 300 tisíc lidí.

„Kromě velké účasti na samotné akci je velice důležité, že v souvislosti s ní bývají vypsané dotační programy, ze kterých se vždy v místech konání výstav opraví silnice, chodníky, ale i budovy, ve kterých akce proběhne,“ dodává další moment starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák.

Společné zemské výstavy by se měly zúčastnit Vyšší Brod, Bad Leonfelden, Freistadt, ale i Český Krumlov. Kdo ji ale zastřeší a přidá náš finanční spolupodíl? „Výstava je pořádána hornorakouskou vládou, respektive spolkovou zemí Horní Rakousy,“ přiblížila místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová. „Jejím logickým partnerem při jednání je naše jihočeská vláda, tedy krajský úřad.“

V odpovědi na dotaz Českokrumlovského deníku uvedla mluvčí krajského úřadu Mária Ptáčková: „Jistě oprávněně, přesto s poměrně velkým časovým předstihem se ptáte na zapojení kraje do přípravy Zemské výstavy. Jak jsem si ověřila, zatím náš krajský úřad nemá konkrétní zadání k případnému podílu na této akci.“

Alfred Hartl, starosta Bad Leonfeldenu, prohlásil minulý týden na setkání ve Vyšším Brodě, že se bude snažit vyvíjet větší tlak na to, aby se bod konání společné Zemské výstavy dostal na program pravidelných jednání hejtmanů Jihočeského kraje a Horního Rakouska.

Podle Zikmundové se Český Krumlov k akci aktivně hlásí. Ovšem jen jako autor jedné expozice. „Nechceme hrát roli koordinátora a lídra projektu, protože akce je na mezinárodní, zemské úrovni.“ Prakticky totožný názor má za Vyšší Brod i jeho starosta Zálešák.

Velký časový předstih není rozhodně na škodu. Například budova bývalého vyšebrodského okresního soudu, kde by se jedna z expozic měla konat, má prozatím opravenou střechu. Strop jednoho ze sálů je tady vymalovaný podobně vzácnou freskou, jako vyšebrodská klášterní knihovna.

Chcete vědět podrobnosti? Přečtěte si páteční (9. května) vydání Českokrumlovského deníku.