Plné ruce práce budou mít tento rok v Křemži. Vedení městyse naplánovalo několik nemalých projektů, z nichž nejvíce vyčnívá nástavba mateřinky, která by měla ulehčit přetlaku malých dětí.

Knihovna

Se školkou se musí řešit i knihovna, která se nachází ve stejné budově. Právě ta se přesune do plánované nástavby, díky čemuž vyklidí prostory pro novou třídu, ve které by mělo najít útočiště 28 dětí.

„Nové prostory knihovny by měly být větší, ale jenom o trošku. Přesto bychom tam chtěli udělat alespoň nějaký dětský koutek,“ zmínila se knihovnice Miroslava Průchová.

Vodovodní řad

Další kus rozpočtu padne na výměnu vodovodního řadu. „Jedná se o vodovodní řad v Krumlovské ulici. Kraj zde totiž bude dělat již od Přísečné kompletní úpravu povrchu. Je tedy jasné, že se do povrchu nebude moci několik let sáhnout, takže je potřeba to řešit nyní,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.

Podpory se dočká také škola. Pozornost je směřována na výměnu oken, na které se začalo pracovat minulý rok, což umožnil fakt, že se díky mírné zimě ušetřilo na provozních nákladech. Tudíž se zbylé peníze mohly investovat do první etapy výměny, která spolykala půl milionu korun.

Stupná

Otazníky jsou kolem řešení mostů v osadě Stupná, které neustále způsobují povodně. Stačí jen menší přívalový déšť. Momentálně projekt leží u ledu kvůli nedostatku financí. Ve hře je i několik dalších faktorů.

Stejným případem je plánovaná nástavba koridoru ve škole, která by měla spolknout až deset milionů, na což městys tento rok již nejspíš nedosáhne.

Rozpočet

A s jakým rozpočtem se vlastně pro tento rok počítá? „Rozpočet je navržený na zhruba 22 milionů korun. Je to částka, kolem které se pohybujeme každý rok. V plánování rozpočtu jsme vždycky střízliví,“ uvedl Troup.