Na skále přímo nad Vltavou stojí černý kříž.

Stanislav Klaudy, předák specialistů z firmy SG Geotechnika si jednou chtěl kříž zblízka prohlédnout. „Během sanace skály jsem vylezl nahoru. Kříž už byl vychýlený ze své osy a přijít nahoru o jeden dva dny později, možná už ležel někde dole v řece,“ popsal situaci Klaudy.

 

Historie

Kříž, o kterém málokdo ví, byl postaven v devatenáctém století na památku studenta, který zahynul po pádu ze skály. Za tragédií byla prý obyčejná klukovina. Ovšem svázaná s tajemným prokletím. Více o jeho vzniku prozradila spisovatelka Helena Braunová:

„Na řece pod skálou jezdívali voraři. Nahoře stáli kluci a když vor přijel přímo pod ně, začali dolů házet kameny a klacky. Proč? To nevím. Asi opravdu klukovina. Zmiňovaný student jednoho z vorařů trefil kamenem do hlavy a ten ve vzteku chlapce na místě proklel. Student se sice všemu smál, ale v té chvíli zavrávoral, zakopnul a spadl dolů.“

Zámecký kastelán Pavel Slavko ovšem přímou souvislost nemohl potvrdit. „Možná ano. Ona financovala a iniciovala stavby od Křížové hory až po rodovou hrobku v Třeboni, protože zvláště ke stáru, kdy byla nemocná, se obracela pro pomoc na různé strany včetně esoterie,“ připomněl včera kastelán.

Více historických fakt a dalších zajímavostí o kříži na Havraní skále čtěte v dnešním (pátek 29. února) vydání Českokrumlovského deníku.