Včera za tento vynikající úspěch získal ocenění od českokrumlovského starosty Luboše Jedličky.

„V Hanoi jsem byl cirka deset dní a bylo to skvělé. Na olympiádu jsem se skoro vůbec neučil. Fyzika je můj koníček. Jedna z největších zábav. Kdyby tomu tak nebylo, tak bych se jí vůbec nevěnoval,“ prozradil čerstvý absolvent gymnázia.

Hermann se musel utkat s konkurencí z 82 zemí. Dohromady své znalosti prokazovaly až čtyři stovky nadaných žáků.

„Olympiáda byla rozdělená na pásma, kdy zlato dostalo asi prvních 46 lidí. Vyhlašovaly se i speciální ceny, například nejlepší účastník ze země, která ještě nesoutěžila, anebo nejlepší dívka,“ řekl Hermann.

Studenti si v Hanoi užívali ve čtyřhvězdičkovém hotelu s bazénem a klimatizací. Na nedostatek komfortu si tedy stěžovat nemohli. Vše platilo ministerstvo školství.

„Zajímavé bylo ježdění po Vietnamu. Jeli jsme v konvoji, kde byli vepředu a vzadu policisté. Jezdí tam hodně motorek a jízda nemá žádný řád, přednost v jízdě tam třeba neexistuje. Policie se snažila v tom chaosu udělat klid,“ vzpomínal například Jan Hermann, který bude fyziku studovat i na vysoké škole a v budoucnu by se rád věnoval vědě.

„Vážím si toho, že v Českém Krumlově vyrůstají talenty nejen ve sportovních nebo kulturních odvětvích, ale i v různých vědeckých oborech. Jsem rád, že mohu za město Český Krumlov poděkovat Janu Hermanovi za výbornou reprezentaci našeho města v mezinárodním kole fyzikální olympiády,“ ocenil starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

Na svého žáka je samozřejmě náležitě hrdé i gymnázium, kterým prošel.

„Jsme šťastní, když náš žák uspěje v mezinárodní soutěži, což se nestává každý den ani rok. Je to opravdu výjimečné. Honza byl celkově úspěšný i v matematických a chemických olympiádách,“ doplnila včera ředitelka českokrumlovského gymnázia Jana Cipínová. „Byl to vynikající a velmi úspěšný student,“ dodala pyšně.