Jeho hlavními aktéry se stalo 36 mladých lidí ve věku 15 až 18 let z Lotyšska, Portugalska, Rumunska, Bulharska, Itálie a České republiky. Pro ty byl Český Krumlov po dva týdny zdrojem inspirace pro tvorbu reportáží i uměleckých děl.

Podle Vlastimila Kopečka, ředitele pořádajícího Centra pro pomoc dětem a mládeži, měl projekt za cíl jak poznávání historických a přírodních pamětihodností měst a regionů zapsaných na listině Světového dědictví UNESCO, tak i určité pozitivní informování o nich.

Životní zkušenost

„Chtěli jsme, aby mladí lidé, kteří sami pocházejí z jiných evropských měst zapsaných v UNESCO pojali Český Krumlov a svědectví o něm sami prostřednictvím výtvarna, publicistiky a novinařiny, divadla, hudby, filmu nebo fotografie,“ vyjmenoval včera Kopeček.

Postupně tak mládežníci okusili i nelehkou práci reportérů a žurnalistů. Jak totiž doplnila další z organizátorů Pavla Kopečková, každá ze skupin si určila své téma, které poté zpracovala například v rozhlasové reportáži pro internetové Rádio ICM.

„Po nabrání materiálů jsme pomohli vše sestříhat do výsledné podoby jak rozhlasové, tak videodokumentů,“ doplňuje Kopečková. A jak tuto mediální práci vnímali sami mládežníci? „Pracuji s médii poprvé v životě a není to opravdu příliš jednoduché,“ ohodnotila svoji zkušenost portugalská dívka Mariana.

„Chci natočit spot o turistech, o tom, jak se v Českém Krumlově cítí a co tady zažívají,“ doplnil před závěrečným stříháním materiálu italský mladík Andrea. „Kdyby to bylo možné, natočil bych i nějaké záběry z letadla, protože je velice důležité vidět, jak žije město v souladu s okolím a přírodou.“ Důležitým postřehem bylo také zjištění cílové skupiny, pro kterou se reportáže točí, protože každý okolní národ může zajímat něco jiného.

Doma to nezažijí

Jak uvádí Pavla Kopečková, mnoho ze zúčastněných nemá doma takovou možnost, aby si vyzkoušeli podobné postupy. Sama Kopečková pracovala rok na stáži v jednom z nejchudších regionů Portugalska. „Tam je doposud běžným dopravním prostředkem osel nebo kůň. Mnoho rodičů tam žije s názorem, že není nutné děti posílat do školy, ať raději pracují na statku nebo na vinicích,“ shrnula své zkušenosti. Právě v Portugalsku se zrodil nápad na celý tento projekt. „Velmi mile nás překvapili Rumuni. Na nich je znát, že mají za sebou nelehký život, ve kterém si museli mnoho vybojovat. O to víc sami umí.“

Dokladem toho byly například i práce rumunského talentovaného mladíka Emmyho, který ve čtrnácti letech odešel od rodiny a od té doby se živí pouze sám. Výsledky snažení šestatřiceti mladých lidí byly jednak veřejně prezentované na závěrečném večeru v Krumlovském mlýně, ale Centrum chystá i vydání souborného CD nosiče. „Bude to oficiálně vydaný multimediální nosič,“ přiblížil Kopeček.