Česká strana sociálně demokratická zvítězila také na Českokrumlovsku. Oproti druhým ODS získala takřka o pět procent větší podporu voličů. Ne ve všech obcích stojí ale obě nejsilnější strany na vrcholu popularity. Veliké překvapení přinesl například Benešov nad Černou, kde s jasnou převahou zvítězila KDU–ČSL, která tam získala 33, 33 procenta hlasů, což je takřka o jedenáct procent více, než si tu vydobyla druhá ČSSD. Ještě větší převahu získali lidovci ve Zvíkově, kde je zvolilo hned 40, 74 procenta obyvatelstva. Podobný úspěch zaznamenali lidovci i v Holubově a v Chlumci.

Obec Bujanov se opět ukázala jako silná základna komunistů. Ti zde zvítězili se 39, 68 procenta. Nejvyšší volební účastí se pyšní Chlumec. Do volební místnosti se dostavilo něco málo přes 70 procent voličů. Druhou stranu žebříčku naopak vede Pohorská Ves, kde odvolilo pouhých necelých 17 procent obyvatel ze seznamu voličů.

Spíše starší lidé

Kdo měl o volby do zastupitelstva kraje největší zájem? Většina volebních komisí se shoduje, že spíše starší lidé.

„Přicházejí spíše starší lidé, kteří jsou zvyklí chodit k volbám a lidé středního věku. Mladí prakticky vůbec,“ řekla například zapisovatelka z Malont Jitka Glaserová.

„Jak jsem tak pozorovala, tak nejvíce chodili volit důchodci. Mladí holt mají jiné zájmy. Na druhou stranu, myslím si, že je situace lepší než před pár lety,“ řekla volička Lenka Pfeferlová z Větřní.

V regionu nezůstali stranou ani voliči, jejichž věk přesáhl 90 let.

„Byli jsme v domově důchodců, kde volila 91letá paní. Celkově je vždycky v domově důchodců o volby zájem,“ uvedla Jana Novotná z hornoplánské volební komise.

Do domova důchodců museli i lidé z volební komise českokrumlovského okrsku číslo 9. Také zde se našla 91 let stará volička. „Nejstarší rok narození je tu 1917,“ potvrdila Hana Dubeňová z volební komise.

Volí celá rodina

Raritou nebyly ani celé rodiny voličů. „K volbám jsme vyrazili všichni. Mám takový pocit, že každý volil někoho jiného,“ usmál se Jan Mejzlík z Křemže. „Je to ale samozřejmě každého věc, koho volil,“ dodal. „Pokaždé chodíme volit celá rodina. Myslím si, že je to jedině dobře. Lepší než nadávat na výsledek voleb a přitom se jich nezúčastnit. Bohužel bych ale řekla, že už se k volbám moc nechodí,“ řekla Gabriela Klamflová z Křemže.

Pravidelně volit chodí i manželé Vojtěch a Marie Tancerovi z Brloha. „Je škoda, že chodí spíš starší občané,“ uvedla Marie Tancerová. „Mladí se dnes již o politiku nezajímají,“ dodal manžel Vojtěch.

A kdy měly volební komise nejvíc práce? Shodly se na sobotním dopoledni a pátečním odpoledni.

Zvolení krajští zastupitelé z Českokrumlovska

Luboš Dvořák (KSČM)
nezaměstnaný – Vyšší Brod

Jaroslav Franěk (KDU–ČSL)
starosta – Holubov

Robin Schinko (ODS)
náměstek hejtmana – Český Krumlov

Petr Eliáš (ODS)
manažer – Český Krumlov

Rudolf Vejskrab (ČSSD)
podnikatel – Český Krumlov

Jiří Ševčík (ČSSD)

podnikatel – Kaplice

Michal Lendacký (ČSSD)

směnárník – Horní Dvořiště

Ohlasy známých osobností regionu

„Já mám trvalé bydliště jinde, tak jsem nevolil. Volil bych ale raději ODS.“ Karel Dvořák, ředitel ZŠ Linecká Č. Krumlov

„Ani náhodou nejsem s výsledkem spokojen. Nemám osobně nic proti ČSSD, ale nelíbí se mi jejich vazby na komunisty. Oranžová mapa se mi nelíbí a mám pocit, že náš národ nemá dobrou paměť.“ Jan Mejzlík, Křemže

„Výsledek voleb se mi nelíbí. Mám obavu, že tady budeme za chvilku všichni červení.“ Luděk Štěpánek, ředitel KIC Horní Planá

Z volebních místností s úsměvem

- dva voliči na českokrumlovské radnici omylem předložili volební komisi jeden řidičský průkaz a druhý technický průkaz od auta. Kandidáti ale o jejich hlasy ochuzeni nebyli, tito voliči se k urnám dostavili ještě jednou a už se správnými doklady

- komisi ve Slovanském domě v Kaplici zaujal volič, který všem vykládal, že bydlel v Dobřanech. Za plentou poté strávil asi dvacet minut, nicméně posléze přece jenom zdárně odvolil

- v Kájově se v pátek jeden občan domáhal svého volebního práva již v osm hodin ráno. Když se dozvěděl, že může volit až o šest hodin později, znechuceně prohlásil, že už nepřijde

- podobný zážitek mají i ve Chvalšinách a v Brloze. Ve Chvalšinách dorazil v pátek první volič v jedenáct hodin dopoledne. Svoji obálku s volebním lístkem chtěl komisi nechat, aby se nemusel vracet. V Brloze byla volit paní ve stejnou dobu. Měla totiž strach, aby to vůbec stihla, když má v pátek obecní úřad pouze do jedenácti hodin.