Byla tam tentokrát nikoliv jako vládní úředník, nikoliv už jako městská radní, ale jako řadová zastupitelka své strany. Při této příležitosti a při konci školního roku odpověděla Českokrumlovskému deníku na několik otázek.

Budete mít jako ministryně školství také prázdniny?
(Se smíchem.) Ano. Ale až od 28. července, protože to začínají parlamentní prázdniny a pan premiér nám dal asi čtvrtnáct dní volna. Já se chystám s dcerou k moři, asi do Chorvatska, potom do Španělska a moc se těším.

I když ve funkci nejste celý školní rok, přece jen, co se vám za tu dobu podařilo a jaké byste si dala vysvědčení?
Mně osobně se asi povedl přechod z postu místopředsedkyně a místostarostky na post ministra. To byl obrovský přechod a osobní i pracovní předěl. A také jsem se musela přesunout z Českého Krumlova do Prahy. Pro mě to byla obrovská a hlavně náročná změna. A za ten poslední půlrok mám už pocit, že se Zelení ve vládě osvědčili a dokázali, že úřady dokáží vést, mají směr, strategii, a že to není funkce, kterou bychom nezvládli.

A co se vám nepovedlo?
Radost nemám z toho, že se mi mnohdy nedaří vysvětlit koaličním partnerům i opozici, že tady je nějaká reforma školství, ke které jsme se přihlásili už v roce 2001, a že dnes musíme tu reformu dál provádět, pokračovat v ní a platit jí také. A to je někdy problém vysvětlit jim, že školství je priorita. Oni to všichni vědí, všichni to říkají, ale když potom přijde na lámání chleba, tak to tak vždycky úplně není. A z toho je mi vždycky smutno a musím znovu a znovu připomínat, že nejdůležitější v tuto chvíli nejsou třeba obchodní vztahy, nebo silnice, ale že teď musíme dát peníze na školy, které nám vzdělají absolventy.


Kompletní rozhovor v dnešním (pondělí 2. června) vydání Českokrumlovského deníku.