Obavy se naplnily. „Máme několik kůrovcem napadených stromů přímo u vchodu do židovského hřbitova,“ sdělil včera ředitel Lesů města Český Krumlov Bedřich Navrátil. Okamžitě následovalo nastartování motorových pil a kácení. „Není to škoda?“ Ptali se kolemjdoucí. Není. Jiná možnost, jak se popasovat s lýkožroutem smrkovým, totiž neexistuje. Nakonec se ukázalo, že napadených je tu devět kmenů a jejich rychlá a neodkladná asanace může zachránit další. Na hřbitově a jeho okolí totiž stojí ještě několik smrků a ty by kůrovci mohly sloužit jako další potrava. Podle Navrátila je naprosto alarmující, že kůrovec se objevuje nejen v lesích, ale už i na stromech městské zeleně.

V tomto případě tedy takřka v těsné blízkosti historického centra Českého Krumlova.

„Nákazu jsme objevili už v městských částech Nádražní Předměstí a Horní Brána,“ doplnila včera vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Vlasta Horáková.

Pracovníci Lesů města a odboru životního prostředí podle Horákové průběžně sledují stav dřevin v katastru Českého Krumlova tak, aby byl případný další výskyt kůrovce okamžitě podchycen.

„Přítomnost brouka poznáte podle toho, že začne rezavět jehličí na stromě a opadávat jeho kůra,“ dodal Navrátil s tím, že podle stavu napadených smrků u hřbitova už v těchto místech kůrovec úřadoval možná měsíc.

Jak se bránit?

Majitelé lesních porostů by měli v těchto dnech zvýšit svoji pozornost vůči stavu svých lesů a možnosti jejich napadení kůrovcem.

„Oproti minulým rokům zjišťujeme určitý zvýšený stav, ale máme jej pod kontrolou,“ uvedl včera Radek Kordač z Lesní správy Lesů České republiky. „Je nutné položit lapáky, vytěžit napadené stromy a ty pak odvézt, zkrátka s kůrovcem bojovat,“ doplnil Kordač na adresu brouka a možností jeho likvidace.
Vedle takzvaných lapáků, které jsou vytvořeny z poražených stromů, existují i jiné možnosti, například postřik insekticidy nebo instalace lapačů s feromony.

Podle kovaných lesáků rozhodně není možné jenom nečinně přihlížet a nechat přírodu, aby si poradila sama.

„My máme zajištěn lesní dozor od státu, který nám porosty monitoruje a v případě nebezpečí nám dá vědět. Zatím se tak ještě nestalo, takže věřím, že náš les je v pořádku,“ reagoval včera jeden ze soukromých zemědělců a majitelů lesa v regionu Václav Perník starší z Přísečné.

Majitelé jehličnatých stromů v zahradách mohou využít nabídky města.

„Doporučujeme jednak sledovat aktuální zdravotní stav stromů a v případě podezření z napadení kůrovcem, jako je například odlupování kůry stromů nebo prosychání koruny, konzultovat problém s pracovníky našeho odboru,“ připomíná vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství v Českém Krumlově Vlasta Horáková.