Cestovatel a známý dobrodruh Petr Hošťálek oslavil své 65. narozeniny. V úterý večer se mu jeho známí, přátelé a kamarádi sjeli pogratulovat do restaurace na holkovské Koňské dráze. Sám oslavenec vše doplnil i autogramiádou svých knih.

V uplynulých letech totiž postupně odjezdil a pak také i sepsal dva díly cestopisu Expedice Peking, ve kterých popisuje svoji cestu z Českých Budějovic do Pekingu a zpět po stopách slavného automobilového závodu Peking - Paříž z dvacátých let minulého století. Ale to zdaleka nebyla je jedna jeho jízda do dalekých krajů.

Sto motorek

Veškeré své peníze investoval během života Petr Hošťálek do starých motocyklů. Těch má dnes už více než sto a tvoří základ sbírky Jihočeského motocyklového muzea. „Já jsem celý život nikam jezdit nesměl. Za komunistů má rodina emigrovala do Rakouska, já jsem tady zůstal sám, protože jsem odmítl opustit svou sbírku motorek. Tím pádem mi nezbylo, než začít jezdit až po roce 1989,“ zavzpomínal Hošťálek. Svoji první zahraniční expedici tehdy zahájil jízdou na válečném Harleyi do Normandie k výročí vylodění spojeneckých vojsk. Poté následovaly další cesty až k zatím poslední, letošní expedici do Maroka, kterou Petr Hošťálek navíc absolvoval s tělesně postiženým spolujezdcem. „Během této jízdy jsem si uvědomil, jak daleko k postiženým máme, jak s nimi často neumíme zacházet a jak jsme jim v mnoha ohledech hodně dlužni.“

Nakažlivá radost

Stranou nezůstali ani další gratulanti, mezi kterými byl i komik a bavič Josef Mladý, skupina Fontanela nebo hejtman Jan Zahradník. Jihočeský kraj totiž Hošťálkovy cesty citelně podporoval, stejně tak, jako mnoho jeho osobních známých, kteří přispěli ať už finančně, nebo radou, pomocí či darováním různých součástek na motorky.

Zatím to vypadá, že oslavenec toto vše vydatně vrací na všechny strany. „Když k nám před lety do nakladatelství přinesl Petr Hošťálek první rukopis, váhal jsem, zdali vůbec vydáme knihu o motorkách,“ doplnil Jan Matěj Krnínský z Nakladatelství Růže a dodal: „Teď po třech letech je v naší redakci jen snad jeden člověk, který na motorce nejezdí, všichni ostatní už ji mají. Tak nás Petr nakazil krásným virem motorkářství.“

Petr Hošťálek také dlouhodobě testuje nové modely na dlouhých tratích a v brzké plánuje době testovací cestu do Anglie. Tento milovník zmrzliny, hroznového vína a klasických motocyklů, svými cestami vždy důstojně reprezentoval svou zem i svůj region a stal se mezi motocyklisty v Čechách a na Slovensku slavnou a uznávanou osobností.