Třicet korun u doktora a stejná částka v lékárně. Proč platit 60 korun, když bez receptu léky vyjdou na daleko nižší částku? Přesně tak uvažuje mnoho lidí, přesto v lékárnách zatím nějaký zvýšený zájem o volně prodejné léky nepozorují.

Jaká je situace?

„Nějaký markantní nárůst jsme po prvním měsíci nezaznamenali. Je to moc krátká doba na nějaké závěry. Lidé si léky nakoupili v prosinci a nyní z nich ještě žijí,“ zmínili zaměstnanci Lékárny Alba Český Krumlov.

Stejná situace je například i V Horní Plané. „Zatím se nedá vůbec hodnotit, jestli je o volně prodejné léky větší zájem. Lidé mají bohaté zásoby z konce minulého roku,“ potvrdila Ivana Haldová z hornoplánské Lékárny Arnika.

„Všichni si nakřečkovali před Vánoci, ale že by to byl nějaký extrém, se říct nedá,“ souhlasí i Zdeňka Jarošová z kaplické Lékárny Kaplice.
Všichni tázaní lékárníci se shodují, že uběhla moc krátká doba, aby se dal stav nějak hodnotit. Jiná situace bude za tři čtyři měsíce, kdy lidem dojdou bohaté zásoby a začnou přemýšlet, jak na lécích ušetřit.

„Je pravda, že jsem si v prosinci také nakoupila všechno možné, abych pak nemusela v novém roce platit zbytečné peníze. Na druhou stranu, asi si nechám stejně předepsat lék od svého doktora, než abych si kupovala nějaký levnější a volně přístupný, který je ale poměrně pochybný,“ míní Jarmila Kučerová z Českého Krumlova, která patří k lidem, kteří k lékaři často nechodí.

Díky bohatým zásobám proudí celkově do lékáren o něco méně lidí, než bylo zvykem.

„Myslím si ale, že až pacientům dojdou zásoby, tak se zase vrátí, takže to bude stejné. Ze začátku všichni křičí, ale nakonec stejně zjistí, že to nemá cenu,“ řekla Jarošová.

„K nám také chodí o trošku méně lidí, ale nic hrozného,“ zmínil Petr Kucharčík z českokrumlovské Lékárny Na Špičáku.

Momentálně je ale trošku jiná situace kvůli virózám, což pozorují například v českokrumlovské Lékárně Alba.