Městská vyhláška, kterou v loňském roce zavedlo město Kaplice na omezení poskytování sexuálních služeb na veřejných místech, sice prostitutkám zkomplikovalo provozování jejich řemesla, ale zřejmě ne moc výrazně. Názory občanů se různí.

„Výsledek vyhlášky je úplně nulový,“ míní kaplický podnikatel Jiří Krba. „Její neúčinnost mi vadí nejenom jako občanovi, ale také jako zastupiteli. V lesích kolem E55 je děsný chlív. Vadí mi, když vnučky chodí po lese a nacházejí kondomy.“ Zákony na potírání prostituce jsou stále málo tvrdé a tak prostituce dál kvete lidem všeho věku na očích. „Pořád se mluví o tom, že chybí zákon. Žádali jsme Parlament, aby prostituci zlegalizoval, ale jenom na určitých místech. Takhle stojí prostitutky na autobusových zastávkách a těžko je někdo vyžene. Přesto si myslím, že to jde. Vždyť proč si nestoupnou k hranici u Wullowitz? Protože by je rakouská policie hnala,“ zamýšlí se Jiří Krba.

„Já v ten směr moc nejezdím, ale myslím, že se situace změnila k lepšímu. Nedávno jsem si všiml, že prostitutek u silnice ubylo,“ řekl Karel Mařík z Kaplice. „Podle mě je rozdíl evidentní. Prostitutek je tam méně. Navíc často vídám policisty, jak je tam sbírají,“ míní i Pavel Stráský z Netřebic, který směrem k hranici jezdí týden co týden.

 

Je to na dlouho

„Vyhánění prostitutek je běh na dlouhou trať. Musíme po nich jít neustále. Teď se to zlepší. Už budeme mít více strážníků, také bude víc státních policistů,“ řekl místostarosta Kaplice Jiří Havelka.

„Prakticky každodenně prostitutky u silnice kontrolujeme,“ ujistil včera vedoucí kaplických policistů Vladimír Boledovič. „Znečisťují přírodu a vadí lidem, kteří mají v blízkosti rekreační příbytky. Jezdíme proto i do lesů, kde zákazníky holek sankciujeme za porušení zákazu vjezdu do lesa a prostitutky za porušení městské vyhlášky,“ líčil Vladimír Boledovič.

Proto lidé živící se sexuálními službami trochu změnili svou taktiku. „Teď se k E 55 vydávají spíš k večeru a za tmy, kdy na ně není tolik vidět. O zákazníky se nebojí, holky mají hodně svých stálých kunšaftů a vědí, kdy zase přijedou,“ podotkl policista.

Policisté prostitutky také stíhají za veřejné pohoršení. „Když se obnažují vedle silnice. Kolikrát si pár v autě ani nevšiml, že jsme přijeli. Vůbec nevnímají a někdy musíme klepat na okénko, ať už přestanou,“ uvedl Vladimír Boledovič příklady z praxe.

V současnosti ale za úbytkem prostitutek může vězet zima. „Tím to také může být, ale přesto mám pocit, že oproti dřívějšku je jich opravdu méně,“ řekl vedoucí.