Plánovaný projekt pěti sídel Českokrumlovska, které hodlají spojit své lesy pod jednu střechu Lesního družstva obcí, se posunul zase o kus dál. Starosta Přídolí Jiří Štěpánek, který přišel s nápadem kolem družstva již před třemi lety, dostal od zastupitelů mandát, tudíž nyní podniká konkrétní kroky k založení.
„Osobně v družstvu vidím mnoho pozitiv. Samozřejmě se to ale bude ještě vyvíjet. Družstvo bude moci dělat práce, které samotná obec nemůže. Větší šance na úspěch budou i u dotací, protože bude větší výměra, která se ohospodařuje,“ vysvětluje.

„Bude to úplně jiné postavení vůči odběratelům a dodavatelům. Objeví se třeba situace, že bude nutné zakoupit nějakou dražší technika. Jedna obec by měla jistě problém. Pět se však složí již daleko snáz,“ řekl starosta Přídolí Jiří Štěpánek.

Družstvo musí založit minimálně tři obce, což by neměl být problém, protože jich projevilo zájem pět. K Přídolí by se tedy mělo připojit Mojné, Omlenice, Rožmitál na Šumavě a Mirkovice. Vznik družstva monitoruje ale minimálně dalších pět obcí, které se zatím rozmýšlejí. Přistoupit může podle současných představ kdokoliv, musí se však jednat o obec.

 

Pronájem

Zásadním faktem tohoto záměru je, že obce o své lesy nepřijdou, pouze je pronajmou. „My vlastně pronajmeme lesy družstvu, které s nimi bude hospodařit. Lesy tak nadále zůstanou v majetku obce,“ dodal starosta Omlenice Karel Holub. Lesní družstvo by mělo přinést i nové pracovní možnosti. Vše je ale zatím ve fázi dohadů. „Pokud vznikne takový kolos, tak by přece měl pomoc v nezaměstnanosti. Neumím si příliš představit, co všechno to obnáší, ale pokud začne v lese frmol, tak tam přece někdo musí pracovat. Na tohle jsem zvědavý,“ ozvalo se z řad přídolského obyvatelstva.

Že družstvo přinese novou práci, považuje Štěpánek za samozřejmost. „Práci to samozřejmě dá. Pokud se do lesa například pořídí nová mašina, tak se musí přece najít někdo, kdo s ní bude dělat. Možností je ale několik, je to otevřené. Nyní těžko odhadnout.“