„Já nechci, aby ten strom umřel,“ zdůraznil včera Vladimír Švepeš, jeden z nájemců zahrady, do které v těchto dnech zasáhly výkopové práce výměny teplovodního potrubí na Špičáku. „Zahradu máme pronajatou od města a řádně za ni platíme. Sice jsme byli upozorněni, že oprava potrubí proběhne, ale o tom, kdy a jak výrazně zasáhne na naši zahradu, nás nikdo neinformoval,“ dodává.

Nikdo z obyvatel netušil, že firma bez upozornění prorazí plot, vytrhá keře, zničí záhony a porazí vzrostlý smrk. Podle vlastních slov neměli ani šanci se na tento zákrok připravit. „Strom měl původně zůstat, ale při odkrytí výkopu se zjistilo, že by se porušením kořenů mohla výrazně narušit jeho stabilita, nebo ohrozit i jeho životaschopnost, musíme jej odstranit,“ konstatoval včera Petr Apfelthaler z radničního odboru životního prostředí.

Navíc podle ustanovení energetického zákona nesmí v blízkosti sítí růst nebo se sázet stromy. K porušení tohoto zákona došlo zhruba před čtyřiceti lety, kdy bylo dokončeno položení teplovodu. Strom nad čerstvým výkopem někdo zasadil, nebo začal růst sám, to už dnes nikdo neví. „Bohužel došlo k takovému nepříjemnému momentu, kdy nájemce zahrady nebyl včas informován a tom, kdy práce na rekonstrukci teplovodu dorazí do těchto míst,“ připomněla zaváhání města místostarostka Jitka Zikmundová s tím, že se za město nájemcům omluvila.