Nad očekávání dopadl první volební den v některých obcích na Českokrumlovsku. Obyvatele regionu nenechali krajské volby lhostejnými. Našli se dokonce tací, kteří před volebními místnostmi netrpělivě přešlapovali již v ranních hodinách.

„Jedna paní tady čekala už v jedenáct hodin dopoledne. Měla totiž strach, když je obecní úřad otevřen do jedenácti, aby to stihla,“ líčili s úsměvem členové volební komise v Brloze.

Podobný zážitek mají i ve Chvalšinách. Jeden z místních občanů se domáhal svého volebního práva rovněž dopoledne. „Nakonec prohlásil, že když volit v dopoledních hodinách nemůže, tak nám tu obálku klidně nechá,“ líčila zapisovatelka ve Chvalšinách Jarmila Vitková.

Jednoho z nejžhavějších voličů ale mají v Kájově. Ten se snažil dostat do volební místnosti dokonce už v osm hodin ráno. „Když se dozvěděl, že může volit až od dvou hodin odpoledne, řekl, že už sem nepřijde,“ vyprávěla členka volební komise v Kájově Ivana Janyová.

Pět minut před čtrnáctou hodinou lidí, kteří popoháněli komisi, aby už mohli volit, přibývalo. „Ještě nejsou dvě hodiny!“ zvolala jednohlasně komise na radnici v Českém Krumlově ve chvíli, kdy do volební místnosti vstoupila Zdeňka Laštovková. Krátce na to, minutu po 14. hodině odpolední, pak jako úplně první volič na českokrumlovské radnici odevzdala svůj hlas. „Proč jsem volila? Abychom se měli lépe,“ vysvětlila Laštovková.

„Nás také popoháněla jedna paní pět minut před začátkem,“ potvrdila i Libuše Semecká z kájovské volební komise.

Nečekaný nával voličů zažili hned od samého začátku v Křemži. „Je dobré chodit volit, než nadávat, že nikdo nevolí,“ konstatovala jedna z prvních Gabriela Klamflová z Křemže.

Páteční odpolední hodiny patřily hlavně voličům v důchodovém věku. Mnoho komisí se shodlo, že největší nápor očekávají dnes v dopoledních hodinách. „Hodně lidí to spojí s ranním nákupem,“ míní starosta Brloha Libor Lev.