Jak naložit se čtyřiatřicet let starou budovou, která je provozně drahá, avšak málo využitelná? Podobný oříšek se snaží rozlousknout i jiné obce v regionu.
Zlatokorunští zastupitelé ale nemíní nechat kulturní dům zchátrat. Kromě osazení nových oken či dveří je hlavním cílem plánované rekonstrukce objektu jeho plynofikace, protože dosavadní topení je již z devadesáti procent nefunkční. Nyní podala obec žádost o dotaci na rekonstrukci sálu do třetí výzvy Regionálního operačního programu. Obyvatelé Zlaté Koruny se tedy nemusejí bát, že přijdou o prostory pro kulturní vyžití.
„Toto rozhodnutí je naprosto správné! Každá obec by měla mít své kulturní centrum a jsem ráda, že ho naši zastupitelé nechtějí nechat spadnout,“ podotkla k tomu místní postarší žena, která si nepřála jmenovat.
„Kroky pro záchranu kulturního domu můžeme udělat všelijaké, ale vše samozřejmě záleží na penězích. Budeme se snažit ze všech sil získat dotace. Zkusíme všechno možné,“ uvedl starosta Zlaté Koruny Milan Štindl.
Poslední roky je kulturní dům ve Zlaté Koruně využíván například při dětském dni, setkání důchodců či pro různé zábavy a plesy. „V zimě ho využívají také místní sportovci. U sálu je rovněž hospoda a ubytování pro 55 lidí. Předpoklad proto, aby se našel nájemce a budova žila i užívala se, tedy je,“ je přesvědčen starosta. Kapacita sálu je cirka 350 lidí, ale vejde se jich tam i o sto padesát víc.
„Mohli by ve Zlaté Koruně zase zavést bigbíty. Bylo by to fajn, protože se dnes člověk na okrese příliš nevyřádí. To byly časy, kdy modré armády objížděly všechny kulturáky v regionu,“ zavzpomínal nostalgicky českokrumlovský fanoušek živé muziky Jan Záhorský.
Podobný problém jako Zlatá Koruna mají například i v Dolním Třeboníně, kde kvůli nevyužitelnému starému objektu se sálem v Záluží musejí lidé za kulturou dojíždět do Velešína.