Sbírka pro zrakově postižené nevzbuzuje u lidí moc zájem. O tom se včera přesvědčili žáci z českokrumlovské střední zdravotnické školy, kteří se zapojili do celorepublikové akce Bílá pastelka. Jaký byl nejčastější argument, proč tázaný nechce podpořit nevidomé a slabozraké? Každá věková skupina měla svůj, ale nejčastěji zaznělo jednoduché: „Nemám peníze.“

„Důchodci nejčastěji tvrdí, že mají malý důchod, proto nám nemohou nic dát. Navíc si myslí, že jejich peníze utratíme,“ posteskla si včera studentka druhého ročníku oboru sociální péče Lucka Havelková z Větřní.

Bílou pastelku za dvacet korun nabízela již od sedmi hodin od rána. O pět hodin později měla prodáno zhruba 50 pastelek. „Od sedmi jsme tu potkali mraky lidí. Padesát prodaných pastelek je tedy vážně málo. Dost nám jich zbývá,“ uvedla Havelková. „Spousta lidí nás ignoruje, což mi vadí. Jsme výrazně oblečené a oni nás nevidí ani neslyší,“ dodala. Osud handicapovaných nijak nedojímá ani mladé lidi. Pokud se mezi nimi objeví nějaký dárce, je to téměř rarita. Šlechetné srdce naopak projevily převážně maminky s dětmi, učitelé na školách nebo různí podnikatelé. „Víte co, podobných sbírek je všude spousta. To abych vydělával jen na ně. A kde mám jistotu, že si za to ty holky nedají v hospodě do nosu,“ odůvodnil Kamil Jindra z Losiné svoji nedůvěru k charitativním akcím.

„Bílá pastelka je jedna z akcí, na kterou ráda přispěji, protože o ní vím z médií. Jsou ale sbírky, o kterých nic netuším, tak je nechávám být,“ řekla Jana Přibylová z Českého Krumlova.

Bílá pastelka má za sebou devítiletou historii. Dobrovolníci v bíločerných trikách nabízeli včera bílé pastelky ve více než 250 městech. „Cílem projektu je pomoci nevidomým a slabozrakým k maximální samostatnosti a navrácení zpět do běžného života, například formou výuky prostorové orientace a samostatného pohybu, výuky čtení a psaní Braillova bodového písma, doporučením vhodných rehabilitačních a kompenzačních pomůcek a nácviku práce s nimi,“ uvedl Milan Štingl ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.