Zájem o památky kupodivu poklesl. Po výborné loňské sezoně nastoupila sezona slabší. Tak komentují letošní návštěvnost historických památek jejich někteří správci. Například zříceninu hradu Dívčí kámen zatím vyhledalo o dvacet až třicet procent lidí méně než ve stejné době v minulém roce. Co za tím vězí?

„To nikdo neví. Pokles počtu návštěvníků je značný. Loni byl vyloženě dobrý rok, na čemž se shodují snad všichni,“ nechápe současnou situaci kastelánka Dívčího Kámene Zdeňka Tučková.

S tvrzením, že byla loňská sezona obvzlášť povedená, souhlasí také kastelánka hradu Rožmberk Andrea Čekanová.

„Letos jsme na tom hůře. Minulý rok se velice vydařil,“ řekla Čekanová.

Nižší návštěvnost potvrzuje i kastelán kláštera ve Zlaté Koruně Zdeněk Troup. Podle jeho slov se sice nejedná o nic dramatického, ale turistů je přece jenom méně.

„Je to mírné. Výrazný pokles jsme zaznamenali na začátku prázdnin, za což mohl kalendář, protože dva státní svátky připadly na víkend a tak se nekonalo delší volno,“ míní Zdeněk Troup.

„Možná se to nezdá, ale tento fakt neovlivní pouze návštěvnost dvou dnů, nýbrž celého týdne. Když mají lidé dva dny volno, tak si ho většinou prodlužují na celý týden. Oproti loňsku to byl tedy výrazný pokles, ale druhá polovina července to vyrovnává,“ dodal.

Kolísavou návštěvnost pocítil v první polovině července i českokrumlovský zámek, na který ale nyní opět míří rekordní počty turistů. „Červenec měl prvních čtrnáct dnů výkyv, za kterým stálo počasí. Teď je to ale úžasné, dokonce padají i rekordy,“ řekl kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko.

„Myslím, že za slabší sezonou stojí nižší kurz, kdy se našincům vyplácí vycestovat do ciziny. České památky pak odsouvají na druhou kolej. Osobně mám letos na Českokrumlovsku v plánu návštěvu Dívčího kamene. Stavím se asi také ve Zlaté Koruně,“ uvedl českobudějovický výletník Jan Franěk. Mnoho Čechů dává před svým krajem přednost ležení u moře.

„Památky moc neobjíždíme. Dovolenou většinou strávím s rodinou někde u moře,“ potvrzuje Eva Jarolímová z Českého Krumlova.

Zámek trhnul rekord

Zatímco se některé památky potýkají se slabším zájmem turistů, jiné zase trhají návštěvnické rekordy. Českokrumlovský zámek pocítil sice v první polovině července výkyv, ale jinak za minulým rokem, který byl velice úspěšný, letošní sezona nezaostává.

„Do července dosáhla návštěvnost historického maxima. Minulý týden přišlo dokonce rekordních 3700 turistů. Průměrně nás denně navštíví kolem tří tisíc lidí,“ řekl včera kastelán Pavel Slavko.

V květnu na zámek dorazilo 41 900 návštěvníků, což je o 4900 více než ve stejném měsíci v minulém roce. V červnu zvědavých turistů bylo 40 700. V červnu si vedl lépe rok 2007, kdy památku navštívilo 43 tisíc lidí.

„Momentálně je největší zatížení památek, je třeba se jim řádně věnovat. Těžko říci, zda letos padne opět rekord. Návštěvnost hodně ovlivňuje počasí,“ zmínil Slavko.

Rostoucí počet turistů eviduje třeba i Vítkův hrádek.

„Denní návštěvnost je 300 až 400 lidí, což je slušné. Myslím, že letos dosáhneme hranice 33 tisíc lidí jako v minulém roce,“ řekl kastelán Vítkova hrádku Miroslav Zvonař.