Jak uvedl ředitel Centra Vlastimil Kopeček, po loňském velice úspěšném Průvodci mým městem, kterého výtvarně ztvárnily českokrumlovské děti, je to další krok k výraznějšímu propojení zdejších obyvatel s jinými městy, které nesou podobný statut. „Společné akce by se tentokrát měli zúčastnit mládežníci z Portugalska, Lotyšska, Rumunska, Bulharska, Itálie a zástupci České republiky.

Prakticky všechna města, odkud účastníci projektu do Českého Krumlova přijedou, jsou buď také zapsána na listině UNESCO, nebo mají takovou památku nedaleko sebe,“ upřesnil včera smysl akce Vlastimil Kopeček. Program Lidé a světové dědictví UNESCO je napojený na záměry Evropské unie a dotační program Mládež v akci. Unie také přispěla na akci organizátorům grantem ve výši zhruba 30 tisíc eur. Podle Vlastimila Kopečka jde o to, aby se mladí lidé z různých zemí, ale podobného věku, sešli a zkusili společně pracovat na nějakém projektu.

„Součástí tohoto letního setkání s názvem Lidé a světové dědictví UNESCO bude i sprejerská výtvarničina, jejíž předzvěstí byl i projekt Sprejem bez problémů (Čk Deník 20. 5. 2008),“ dodává ředitel Kopeček s tím, že se pochopitelně nebude malovat po památkách.