Konec druhé světové války si ve čtvrtek připomínali také lidé na Českokrumlovsku. Pietní akty spojené s pokládáním věnců se konaly například u památníku v Rájově, u pomníku v Netřebicích nebo o den dříve u pamětní desky velitelství americké armády v Českém Krumlově.

„S Maďary spolupracujeme již od roku 1945. Musím říct, že účast byla pěkná, jak ze strany místních, tak ze strany Maďarů, které přivezl autobus. Vyšlo nám i počasí, celé se to povedlo,“ pochvaloval si starosta Zlaté Koruny Milan Štindl. „Navázali jsme dokonce nové kontakty s maďarskou obcí Caroda, ze které přijel pan starosta a zástupci obce. Máme toho poměrně hodně společného, takže se k nim pojedeme asi také podívat,“ dodal.

Nepamatují

Smutným faktem je, že dnes mnoho lidí neví, proč vlastně 8. května nemusí do práce nebo do školy. Berou to jako další z několika svátků. Význam je ale příliš nezajímá. „Hmm, abych se přiznala, tak nemám vůbec tušení. Kdybyste se zeptal minulý týden, proč jsem byla ve čtvrtek doma, tak bych vám z fleku odpověděla, ale tenhle týden vážně nevím,“ smála se Kateřina Plochá z Pardubic, která volno využila k návštěvě památek, mezi nimiž nechyběl ani Český Krumlov.

Na význam svátku si nevzpomněla ani další turistka Tereza Vršenická. „Tak ve škole jsme se o tom učili. Vím, že je to něco s válkou. Ale konkrétně nevím,“ lovila v paměti.

„To je přeci samozřejmé! Slavíme konec války, kdy nacisté konečně pochopili, že jejich třetí říše byla jedna velká hloupost. Díky bohu za tento svátek!“ odpověděl s přehledem Kamil Hanuš z Českého Krumlova.