Příchod adventu včera více či méně slavnostně uvítali obyvatelé regionu a rozsvítili vánoční stromy v srdcích měst a obcí. Co ale v současnosti pro lidi na Českokrumlovsku znamená advent? Rozsvítili světlo i ve svých srdcích?

Advent je období přípravy na Vánoce a v náboženství příprava na příchod Vykupitele Ježíše Krista. Důraz se klade na rozjímání. Zpomalí alespoň nyní lidé svůj shon a spěch?

 

Každý to má jiné

„Pro mě advent představuje šílenou přípravu na Vánoce a vynervované rodiče, které čeká výroba a prodávání zdobených perníčků,“ usmívala se včera sedmnáctiletá Pavlína Haršová z Českého Krumlova. „Ale pak přichází krásný klid a úleva, že už je to vše za námi.“

To mladá maminka Šárka Macsayová z Českého Krumlova si advent pěkně užívá. „Běžný život se změní. Zavládne hezká atmosféra, Vánoce prožívám mnohem více než třeba Velikonoce. Je to krásné období, v němž si různé adventní akce ve městě nenecháváme ujít.“

„Pro mě to znamená, že začínají Vánoce a honičky. Úklid, pečení, dárky, veliká příprava, ale také setkání celé rodiny,“ vyjmenovala Magda Kollarová z Mojného, která si přitom shonu občas dokáže najít i čas na kulturní vyžití. „A také si uvědomím, jak rychle to utíká a že už jsme zase o rok starší,“ povzdychla si odevzdaně.

 

Nic se nemění

Otec malých dětí zvaný Harmonika z Českého Krumlova předvánoční období nijak zvlášť neprožívá. „Nic se pro mě nemění. Snažím se žít tak, aby pěkný nebyl jenom advent, ale celý rok. Dřív jsme chodívali na večerní betlém a pak hrát s kapelou, ale teď už na to není tolik času. Blížící se Vánoce pak pro nás, protože máme děti, znamenají čas pohádek,“ smál se. „O adventních svátcích je to stejné… ale lepší. Blíží se Vánoce, zapalují se svíčky, je lepší atmosféra. Nejlepší jsou čerti a dárky!“ shodli se třináctiletí Vítek Podaný a Erik Kubeš i šestnáctiletý Ladislav Valíček z Českého Krumlova.