Povinné platby u lékařů od Nového roku mohou být důvodem k předčasné návštěvě svého ošetřujícího. Stejně tak lékárny mohou počítat s vyšším počtem zákazníků. Jsou totiž lidé, kteří si léky nakupují do zásoby.

„Tak je samozřejmostí, že když už jsem byl u lékaře, tak jsem toho trošku zneužil a nechal si napsat několik dalších léků. Nebudu je přece potom platit. Výhodou je, že až se bude za každou návštěvu doktora platit, tak budou prázdné lékárny,“ usmál se František Janák z Českých Budějovic.

„Já jsem zrovna nemocná, ale i tak jsem nešla k doktorovi. Léků máme doma dostatek, tak jsme nic nedokupovali. Kdyby se všechno mělo řešit takovým způsobem, tak bychom do zásoby museli kupovat i pečivo a máslo,“ řekla Lucka Kúnová z Českého Krumlova.

 

Lékárny

V lékárnách se dá vypozorovat pouze mírně zvýšený zájem. Těžko zatím odhadnout, jestli se situace ke konci roku změní.

„Chodí trošku více lidí, ale že by byl nárůst enormní, to bych neřekla. Nyní těžko určit, zda bude frmol nebo ne. Lékaři mají určité limity, takže nemůžou předepisovat donekonečna. Myslím si, že to budou trošku regulovat. Ostatně, předvánoční shon je většinou takový, že je více klientely než jindy,“ zmínila vedoucí Lékárny Náměstí v Kaplici Renata Tišerová.

Větší frmol ve svých ordinacích nepozorují ani samotní lékaři. „Myslím, že je ještě brzy. Zatím je to pořád stejné. Řekla bych, že větší nával nás bude čekat posledních čtrnáct dní v prosinci,“ řekla praktická lékařka v Horní Plané Věra Vendlerová.

„Mám tady tak ´vycepované´ pacienty, že nepozoruji nějakou změnu. Ohledně těch poplatků to všichni berou jako nutné zlo. Léky si do zásoby neberou, ani si nestěžují, že budou muset platit Julínkovi,“ uvedl praktický lékař v Křemži Bohumír Šimek.