Region se v prosinci v míře nezaměstnanosti vrátil na svou tradiční pozici v Jihočeském kraji. Už zase vykazuje prvenství v nejvyšší nezaměstnanosti. Ta se na Českokrumlovsku zvedla na 6,2 procenta, která představují 2382 uchazečů.

Českokrumlovsko tak mezi 77 regiony v republice stojí na 30. místě (bráno od nejhorších) a výš než činí celorepublikový průměr šest procent. Z ostatních jihočeských regionů je Českokrumlovsku nejblíž Písecko s 5,1 procenta.

V prosinci se na českokrumlovský úřad práce přihlásilo 378 nových uchazečů. Zaměstnání, která opustili, jasně ukazují definitivní konec letos mimořádně dlouhé turistické sezony. „Jsou mezi nimi recepční, osmnáct kuchařů, číšníci, deset servírek, jedenáct prodavačů,“ vypočítával vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z Úřadu práce v Českém Krumlově. Mezi lidmi, kteří v prosinci ztratili práci, je také pětatřicet zedníků, osmnáct lesních dělníků, pomocníci a uklízeči v hotelích či penzionech a další.

Nárůst nezaměstnanosti se dá očekávat i v lednu. „Další lidé určitě ještě přijdou. K nárůstu tedy dojde, ale ne moc výraznému, protože máme v nabídce hodně volných míst,“ řekl Luboš Mlčák.

Zaměstnavatelé například mají zájem od jedenadvacet řidičů, tradičně trvá poptávka po montážních dělnících, kterých může být až 87, stejně tak po švadlenách a šičkách. Nejvíc požadavků je na kovodělníky, kterých by zaměstnavatelé brali i 126.

Pracovníky také hledají různé bezpečnostní agentury, u nich by se uplatnilo až 23 uchazečů o práci. Poměrně velká poptávka je také po pokladnících do obchodů, které nabízejí 22 volných míst.

Při porovnání roku s rokem bylo v regionu v roce 2007 zhruba o 680 nezaměstnaných méně než loni.