Mezi bezpečné školy v Českém Krumlově patří i Základní škola Linecká. Úchylný člověk by podle slov ředitele školy Karla Dvořáka neměl v budově šanci.

Je reálné, že by se do vaší školy pronikla nevítaná osoba?
Dostat se k nám je určitě problém. Dotyčný by musel jedině nějakým způsobem proklouznout. Všichni naši zaměstnanci mají čipy, bez kterých se jim dveře neotevřou. Jestliže přijde návštěva, tak musí telefonicky zavolat člověka, kterého vyžaduje. Ten poté přijde dveře otevřít nebo tak může učinit technicky na dálku.

Co kdyby se k vám ale opravdu někdo dostal?
Určitě by to měl lehčí člověk, který by působil suverénně a byl dobře oblečen, na což se dneska ještě dost hledí. Rozhodně by ale neprošel přes školníka, který by ho vyzpovídal, co ve škole chce. Přítomnost cizího člověka by se zjistila během chvíle. Všichni se mezi sebou známe velice úzce, takže by někdo cizí vyvolal okamžitou pozornost. O tom nepochybuji.

Jak by vypadal následující proces?
Pokud by tady byl někdo, kdo nedokáže říct, co tady dělá, kdo vlastně je, tak bychom se ho pokusili zadržet. Každopádně bychom volali policii. Samozřejmě nemáme právo ho legitimovat. Škola je sice veřejná budova, ale není to místo, kde by se mohl kdokoliv kdykoliv pohybovat.

Je škola zabezpečená i proti případným útěkům samotných dětí z budovy?
To už je samozřejmě horší. Ta možnost tu je. Pokud se tak stane, je to velký průšvih školy. V případě útěku první, co okamžitě uděláme, je, že zavoláme rodiče. Další postup si koordinujeme s nimi. Můžeme volat i policii. Každé takové opuštění školy je problematická záležitost.

Je dneska otázka bezpečnosti aktuálnější ve srovnání s relativně ještě nedávnou dobou?
Celkově je to tvrdší. Rodiče dnes mají tendenci svalovat určité věci na školu. Někdy tedy oprávněně. Netýkají se nás však cesty ze školy a podobně. Nemáme vliv na to, co se děje po výuce venku. Ve škole se děti snažíme mít pod neustálým dozorem.