Není snad víkend, aby nepotvrdil dopad nebezpečí, která číhají na turisty v oblasti lipenské vodní nádrže. Přesto jsou návštěvníci „jihočeského moře“ opakovaně překvapováni, když je zaskočí vrtochy zdejšího počasí. Odborníci zesilují preventivní hlasy, varují i čerstvé případy.

Tak například v sobotu odpoledne německý turista vyrazil se svou plachetnicí na volnou vodu, přestože zejména silný točivý vítr nebyl právě nejbezpečnější. Navíc byl Němec na lodi zcela sám. Další události dostaly rychlý spád. „Získali jsme telefonickou zprávu od náhodných svědků, že v prostoru Černé u ostrova Tchajwan je překocená plachetnice stěžněm ke dnu jezera. Vyrazili jsme na pomoc,“ vrací se k události předseda Vodní záchranné služby Českého červeného kříže se sídlem v Dolní Vltavici Milan Bukáček.

Jak Bukáček přiblížil, sobotní nárazový vítr měnil svou sílu a směr. Současně připomněl, že lipenské počasí vykazuje takové a další proměny velmi často. Své zkušenosti mají i místní harcovníci. Voda má nyní 19 stupňů, prší a fouká vítr.

Zachráněný německý turista měl díky rychlé reakci náhodných svědků a následně záchranářů štěstí v neštěstí. Na to se však nedá spoléhat. Jak se znalci shodují, lipenští návštěvníci by měli vzít rozum do hrsti a i trénovaní by neměli podceňovat možná nebezpečí. Pokud by však bylo třeba, číslo vodních záchranářů je 606 116 001 nebo 607 962 501.

Více čtěte v dnešním (úterý 10. července) vydání Českokrumlovského deníku.