Padesát let uteklo včera od napuštění lipenského jezera, které je často nazýváno jihočeským mořem. Za uplynulé roky se z Lipna stal doslova ráj rekreantů, kteří berou oblast každým létem takřka útokem.

„Lipno mám rád, protože je tu opravdu pěkně. Dobré je, že nám ani neudělalo žádné těžkosti. Nejsem sice rybář, nechodím se koupat, ani nejezdím na bruslích, ale mám k té vodě prostě pěkný vztah,“ zmínil kronikář Černé v Pošumaví František Záhora, který u Lipna žije již od roku 1971.

S názorem, že jezero sloužilo k tomu, aby se člověk nedostal přes hranice, sympatizuje i starosta Horní Plané Jiří Hůlka. „Vždy jsem jezero vnímal jako krásnou přírodní mříž. Na druhý břeh jsme víceméně svobodně a volně nemohli. Představovali jsme si, co na druhé straně může vůbec být,“ řekl Hůlka.

Pohřbená historie

Lipenská voda ukrývá mnoho pokladů. Napuštěním totiž pohřbila mnoho domů a různých objektů. Dokonce i hřbitov.

„Zajímavá je například perioda propadání strojů do jezera přes led. Stalo se tak v roce 1986, 1996 a 2006. Říká se tedy, že osm let bude klid. Platí to alespoň pro Hornoplánsko,“ usmál se Hůlka.

Celý článek o padesátém výročí od napuštění Lipna si můžete přečíst v Českokrumlovském deníku dnes, v pondělí 18. února.