České vlaječky na autech, červené dresy, šály v národních barvách. Tak na Českokrumlovsku fotbaloví příznivci přivítali začátek mistrovství Evropy ve fotbale Euro 2008, které odstartovalo v sobotu. Do švýcarské Basileje se z regionu podívalo jen málo šťastlivců, a tak se skupiny fotbalových fandů scházely před velkými plátny a televizními obrazovkami.

Lístek na Euro 2008 se pro většinu obyvatel regionu vyskytuje jen ve sféře snů, protože buď není k sehnání, nebo na něj nejsou peníze. Přesto se na někoho usmálo neuvěřitelné štěstí. Například v sobotu fandící restaurace Plzeňka ve Velešíně měla mezi diváky na sobotní obrazovce nečekaně svého vyslance. „Honza Semerád a někdo z Vyššího Brodu vyhráli lístek v soutěži výrobce piva. Včera ve tři odpoledne ještě nic nevěděl. Najednou telefon, přijeli pro něj do hospody, zabalil si věci a už frčel. Honzu a ostatní výherce svezli autobusem do Jihlavy a za chvíli už svištěl do Švýcarska,“ vyprávěl v sobotu Karel Krejčí z Velešína. „To byla ale klika,“ ještě v sobotu nevěřícně kroutil hlavou.

Například v kulturním domě v Holubově začali v sobotu lidé plnit restauraci kvůli Euro 2008 zhruba hodinu před začátkem úvodního utkání Česko : Švýcarsko.

„Dnes jsem tady stoprocentně kvůli fotbalu,“ ujistil s úsměvem místní Jiří Vacek. „Ale pro jistotu jsem se na něj netěšil, protože když se těším, špatně to dopadne. S vlajkou tady nejsem, ani s ní v autě nejezdím, už jsem na to dost starý. Ale když jsme vyhráli s hokejem v Naganu, to jsme s vlajkou v autě jezdili a řádili,“ zavzpomínal s úsměvem.

V červeném dresu s třicítkou přijel do Holubova s partou cyklistů Jan Zábranský z Českých Budějovic. „Dostal jsem ho letos k 30. narozkám. Do Švýcarska na některý ze zápasů se nechystám, na to nedosáhneme. Ale kdybych tam jel, kontroly na rakouský hranici by mně vadily. Jsme přece v Unii, tak nám něco takovýho nemají co dělat,“ uzavřel rozhodně.

Restaurace Plzeňka ve Velešíně oplývající třemi televizními obrazovkami vybuchla radostným hurónským řevem, když v druhé polovině utkání padl první a jediný gól. Tahle restaurace měla mezi diváky v Basileji svého vyslance. „Hospoda je slavná. Honza Semerád vyhrál lístek v soutěži Gambrinusu. Včera ve tři odpoledne ještě nic nevěděl. A najednou svištěl do Švýcarska,“ přitakal Karel Krejčí z Velešína.

Chcete si přečíst více o tom, jak čeští fanoušci prožili první utkání našeho národního týmu ve Švýcarsku? Zajděte si pro pondělní (9. června) Českokrumlovský deník!