Nezaměstnanost. Problém, který se Horní Planá snaží řešit všemi možnými způsoby. Vypadá to však, že východisko je jen jedno – aktivní zimní sezona. Cesta je však trnitá a město stojí mnoho sil. Paradoxem je, že oblast Smrčiny dříve platila za vyhlášené lyžařské místo. Přijíždějící vlaky plné natěšených lyžařů nebyly pouhou fikcí. Dokonce si mohli zaplachtit na skokanském můstku.

„První skokanské můstky byly na Zvonkové, kde byl i první penzion po první světové válce, který měl ohřev vody. Můstek se poté přestěhoval na Smrčinu. Vše to zaniklo příchodem Hitlera,“ vysvětlil starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Realizace skokanského můstku se datuje k roku 1932, snahy o letech na lyžích se dají však vystopovat ještě o pár let dříve.

„Náš první skokanský můstek jsme postavili ze sněhu. Druhý můstek sroubený z kmenů stromů byl postaven v roce 1923 na Ochsenbergu nad Huť〜ským Dvorem. Vlastně rozhodující skokanský můstek byl postaven v roce 1932 dobrovolnou sudetoněmeckou pracovní službou nad Josefovým Dolem na Pfoserberské lesní cestě. Nejdelší skok byl 36 metrů a tento můstek byl technicky nejlepším zařízením,“ popsal vývoj skokanského můstku Walter Franz v místní kronice.

Více si můžete přečíst v dnešním (sobota 20. října) Českokrumlovském deníku.