Fauly taktické, zákeřné, úmyslné, neúmyslné, provokační, fauly z boku, zezadu, zepředu, šlapák obounož, to je jen malý výčet z nepřeberného množství druhů nedovolených zákroků při kopané, které jsou pro hráče samozřejmostí a které se mohou zvrtnout ve škaredý úraz.

Brutalita ve sportovních kláních roste, ale na Českokrumlovsku se naštěstí pořád ještě nestává běžným jevem. Možná proto se většina těch, co mají s fotbalem co do činění, brání tomu, aby se brutality ve sportu řešily u soudu.

Není v tom úmysl

„Faulům čelí fotbalisté pořád, ale hráči se jich rozhodně nedopouštějí s úmyslem soupeřovi vážně ublížit – i když výjimky se najdou,“ ujistil dlouholetý hráč FK Velešín Stanislav Kysela.

„Já jsem také žádné zákeřné fauly nezažil. Všechny se staly v souboji o míč a v zápalu hry,“ přitakal i Miroslav Lenčéš, bývalý velešínský trenér. Ovšem to neznamená, že by v okresním nebo krajském derby nedocházelo k těžším úrazům, které postiženého hráče navždy vyřadily ze hry.

„Vzpomínám před lety na faul v Rožmitálu na Šumavě, kdy si Radek z Kaplice, který tehdy hrál za Rožmitál, vylomil koleno. Při faulu během souboje o míč si přetrhl křížové vazy – a od té doby nehraje,“ postupně si vybavoval Miroslav Lenčéš. „Ovšem schválnost v tom rozhodně nebyla,“ dodal důrazně.

Otevřená zlomenina

Nepříjemné vzpomínky na úraz protihráče má jistě i třeba bývalý velešínský útočník Karel Krejčí, když v souboji o míč s Jankovem soupeři praskla noha. Oba kopli do balonu nastejně a hráči Jankova praskla kost. „Byla to hrůza, šlo o otevřenou zlomeninu, hráč byl v šoku. Nohu měl do pravého úhlu, kost mu vylezla. Zlomil si nohu těsně nad kotníkem,“ otřásl se Miroslav Lenčéš. Nikdo za to, co se stalo, nemohl, proto to rozhodčí ani nepískal.

Trest natvrdo

„Na hřišti v regionu se surovosti nevedou. My Velešínští jsme nehráli brutální fotbal, byli jsme spíš otloukánci. Vzpomínám pouze na jeden případ, který jsme řešili v komisi, kdy hráč z Lipna za to, že přerazil soupeři nohu, dostal osmnáct měsíců natvrdo,“ vybavil si Miroslav Lenčéš posléze jediný surový úmyslný útok na Českokrumlovsku.

Další tématické články najdete vpravo v rubrice Související články.