Jak uvedl zástupce ředitele loučovické školy František Frantál, vedení této školy využilo dne k dalším pracím pro přípravu žádostí o ziskání dotací. „Času je málo, a tak je třeba situace využít k tomu, abychom byli pod menším stresem, než býváme vždy při konci školního roku,“ upřesnil včera Frantál s tím, že v Loučovicích také váhali, zdali se ke stávce vůbec přidat.

Podobná situace panovala například na Základní škole Linecká Český Krumlov. I když škola stávkovala, bylo v ní rušno. O práci nebyla nouze.
„Není to stávka, kdy bychom chodili v ulicích s transparenty,“ smál se ředitel ZŠ Linecká Karel Dvořák. „Zvolili jsme stávku na pracovišti, protože si myslíme, že je to vůči veřejnosti větší morální apel. Učitelé nestávkovali, aby si prodloužili víkend,“ dodal.

Na ZŠ Linecká se ke stávce nepřipojili pouze dva kantoři. Ti si vzali řádnou dovolenou. Otázkou je, zda mezi stávkujícími a nestávkujícími kolegy nevzniká určitá nevraživost. Protože přece jenom, kdo se ke stávce připojil, musel se rozloučit se svým denním platem.

Proč stávkovali?

Důvodem ke stávce podle Františka Frantála rozhodně není výše platů, ale celkový objem peněz, které do škol proudí. „Mohli bychom to například přesně vyčíslit penězi na nákup učebnic. Ty máme přesně evidované, a pokud by mělo platit, že učebnice vydrží pět let, tak investice do nich by se jen v naší škole měly pohybovat kolem 200 tisíc ročně. A tyto peníze my od státu rozhodně nedostáváme.“

„Každá vláda prohlašuje, že vzdělání je její prioritou, ale pokud si nespočítají, že se budou zvedat ceny a měnit DPH a nedají si na to požadavek, pak je to špatně,“ dodal včera Frantál.

Největší radost ze stávky měly samozřejmě děti. Vždyť, kdo by nebral prodloužený víkend. Některé volný čas strávily doma, některé si vyjely například na výlet.

Více si můžete přečíst v úterním (10. června) Českokrumlovském deníku.

Václav Votruba, Zdeněk Zajíček