Včerejší magické datum 8. 8. 2008 svatební běsnění v regionu nevyvolalo, přesto o svatby nebyla nouze. Nižší počet obřadů nahradila jejich originálnost.
Například před polednem dorazili do českokrumlovské zahrady kláštera Tramín na motorkách nevěsta v bílém a ženich v černém. Na tom by nebylo až tolik pozoruhodného, kdyby se nejednalo o motorkářské kombinézy včetně přileb. Nevěsta Světlana zvolila styl něžného bílého králíčka, ženich Michal drsného rockera. „Vymysleli jsme tohle oblečení, protože jsme motorkáři a závoj jsem nechtěla,“ svěřila se Světlana. „A svatebním hostům jsme nařídili, aby přišli v kraťasech!“ dodal tento pár z Českých Budějovic.

Zvony kostela v Černici v poledne svatebně vyzváněly Janě Čásenské z Dolního Třebonína. Stejně před lety na stejném místě vyzváněly o svatebním dni i její mamince, babičce a prababičce.

Odpoledne zažil svatební haló fotbalový stadion ve Větřní. Tam si vzájemné ano řekli Marek Špát a Jindřiška Hokrová. „Datum svatby jsme si vybrali kvůli jeho magickým osmičkám a na hřišti máme svatbu proto, že jsem prezident místního fotbalového klubu,“ řekl včera ženich těsně před svatbou. „Jsem nervozní, nevím, co si na mě hráči připravili,“ přiznal.

Ve Větřní se příliš svateb neodehrává, zhruba dvacet ročně. „Ale rozmáhají se svatby mimo úřad. Například jsme oddávali na louce v Zátoni, před penzionem v Hašlovicích, kdy snoubenci přijeli na koních ve stylovém kovbojském oblečení, nebo venku před větřínskou restaurací,“ zapátrala v paměti matrikářka z Větřní Blanka Cimlová.

„V pátek 8. 8. 2008 máme nahlášeno pět svateb. Dva obřady budou v síni na na radnici, jeden v zahradě Tramín. Jeden obřad bude také na Štěpnici v zámecké zahradě a v půl čtvrté na zahradě penzionu ve Vyšném. Bude to časově náročné,“ řekla ve čtvrtek českokrumlovská matrikářka Eva Dvořáková. Ani týden předtím, v sobotu 2. 8., se v Českém Krumlově nekonal svatební boom. Braly se čtyři páry. Z nich jeden v Prokyšově sále a novozélandští snoubenci v zámecké zahradě. A ve městě měl v jedné z restaurací svatební hostinu pár homosexuálů. „V Českém Krumlově se v průměru koná 150 svateb ročně, i když loni jich bylo dokonce 191,“ doplnila Eva Dvořáková.

Svatebčané včera mířili také na hrad Rožmberk. „Jedna svatba je česká, druhý pár tvoří Češka s Američanem,“ sdělil starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. Minulou sobotu oddával pouze snoubence na zemědělském statku v Lachovicích.

Také ve Vyšším Brodě není nouze o netradiční svatby. „Třeba v podhradí Rožmberka na voru. Ženich si sice občas smočil nohu ve vodě, ale nesl to statečně. K podzimu nás například čekají svatby u jezu v Bílém mlýně.“