VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milan Marko: Smekám před vicehejtmanem Schinkem

ČESKÝ KRUMLOV - Rezignující zastupitel Milan Marko poskytl Českokrumlovskému deníku exkluzivní rozhovor po svém odstoupení z komunální politiky.

27.4.2007
SDÍLEJ:

Milan Marko.Foto: Archiv

Čím si vysvětlujete svůj výsledek při čtvrtečních volbách do rady města?

ODS o mé zapojení do řízení města nestála nikdy. Dobře ví, že pro její klientelismus nikdy nebudu mít pochopení. V listopadu mne do rady podpořila jen proto, že jinak by nevznikla koaliční dohoda 16 zastupitelů a bez té by zase nemohla prosadit Ing. Jedličku za starostu. Teď měla možnost mne elegantně odstavit. Bývalí kolegové z KDU-ČSL a Města pro všechny, kteří byli v listopadu ochotni uzavřít koaliční dohodu jen pod podmínkou, že budu jedním z radních, dospěli k názoru, že jsem více přítěží než přínosem a v radě mne nechtějí. To je jejich svaté právo. Jen jsem neočekávalí, že v sobě nemají ani tolik slušnosti, aby mi to předem na rovinu řekli. A nemalou roli sehrála i mistrovská politická taktika (bez ironie, opravdu smekám) vicehejtmana Schinka.

Co se tak zásadního změnilo během dvou měsíců od Vašeho odstoupení z rady města na důvodech, jimiž jste svůj odchod vysvětloval, že jste ve čtvrtek přijal opětovnou kandidaturu?

Přemluvili mne kolegové z kandidátky Krumlov potřebuje změnu. Mé členství v radě považovali za nutnou podmínku již pro vznik radniční koalice v listopadu a navíc argumentovali zklamáním našich voličů z mé rezignace. V březnu nastoupil nový rozumný tajemník městského úřadu, v "malé koalici 4 stran" jsme se dohodli na zlepšení vzájemné komunikace a pohnuly se ledy u strategického plánu. Na základě toho jsem kolegům na opětovnou kandidaturu kývnul. A mimochodem, na můj souhlas se na zastupitelstvu před volbou nikdo nezeptal. Chybička se do řízení schůze vloudí i panu starostovi.

Mnozí pozorovatelé se domnívají, že Vaše rezignace na volené posty ve vedení města jsou unáhlené. Vy si to asi nepřipouštíte?

"Mnozí pozorovatelé" hlavně nemají informace o řadě neveřejných jednání a nemohou proto chápat všechny souvislosti. Jsem zyvklý hledat chyby nejdříve u sebe. V radě jsem měl předem jasně říci: "Pokud toto schválíte, já budu muset okamžitě rezignovat." Absence tohoto upozornění, nikoliv následná rezignace, byla chybou, kterou jsem už dávno otevřeně přiznal. Ale dosud postrádám přiznání bývalých kolegů Vondrouše, Prince a Zikmundové, že udělali chybu, když ignorovali má varování a zcela zbytečně se nechali starostou dotlačit k okamžitému a principiálně nesmyslnému hlasování o tom, zda určité rozhodnutí je zákonné či nezákonné, aniž by k tomu měli odborné podklady a čas na rozmyšlenou a přestože byla k dispozici jiná, nepochybně zákonná řešení. Noc po rezignaci ze zastupitelstva jsem mnoho nenaspal. Čím více jsem ale o věci přemýšlel a uvědomoval si různé detaily, které odrážejí postoj ostatních stran ke mně, tím víc jsem byl přesvědčen, že má rezignace byla správná.

Jak rezignaci vysvětlíte svým voličům, kterých při zisku 4 mandátů volebním seskupením, jehož jste byl lídrem, není až zas tak málo?

V zastupitelstvu člověk něco může prosadit jen se spojenci. Do čtvrtka jsem si myslel, že jich mám minimálně devět, dnes vím, že bych měl maximálně čtyři. Při takovém poklesu podpory je mé působení v zastupitelstvu zbytečné, což se ukázalo i při některých hlasováních. Vysvětlovat by ale měli hlavně jiní:. Město pro všechny a KDU-ČSL, proč se v říjmu tolik oháněli povinností respektovat výsledky voleb a právem volební strany nominovat jejího lídra pokud šlo o vztah k ODS jako politickému konkurentovi a tím nás nutili až donutili akceptovat Ing. Jedličku jako starostu, a proč nerespektují stejný princip pokud jde o právo jejich volebně nejúspěšnějšího spojence, sdružení "Krumlov potřebuje změnu", nominovat lídra do rady města. A ODS by měla vysvětlit, proč najednou akceptuje postup, kdy radní za sdružení Krumlov potřebuje změnu je zvolen na návrh jiné strany, když volbu kandidáta ODS Antonína Prince starostou v roce 1998 na návrh jiných volebních stran považovala až dosud za obrovské příkoří, které na ní tehdy bylo spácháno, což bylo následně důvodem, proč se v Českém Krumlově dalších osm let na radnici na úkor užitečné práce tolik bojovalo a oplácelo.I když jsem se tehdejší události neúčastnil a nebojoval ani neoplácel, na ustavujícím zasedání zastupitelstva jsem uvedl, že válečné sekery z let 1998 až 206 byly zakopány, což potvrdila i ODS. Je ale vidět, že někteří lidé či některé strany bez nich asi žít nedokážou.

Jakou roli v zastupitelstvu teď bude hrát klub Krumlov potřebuje změnu?

To je věcí nového radního Kneifla a zastupitelů Vorla a Hausdorfa. Záleží na tom, zda budou ochotni hrát podle scénáře připraveného výhradně ostatními stranami ve stylu "o nás bez nás". Ve čtvrtek se ukázalo, že minimálně jeden z nich k tomu, i když možná z pouhé politické nezkušenosti, ochoten je. Jsem přesvědčen, že Šárka Miková, která by mne měla nahradit, k tomu ochotná nebude.

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 25 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zedník - vzdělání vyučení v oboru. Vhodné i pro absolventy. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. doba jednosměnná. Mzda od 25.000,-- Kč hrubého (úkolová mzda). Nástup ihned. Kontakt: 603 537 239 Ing. Výlet. Ověřeno 18.6.2018.. Pracoviště: Alu.plast s.r.o., Samota, č.p. 850, 382 41 Kaplice 1. Informace: Výlet, +420 603 537 239.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva Obsluha automatiz. strojů a zařízení na zpracování dřeva. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Obsluha automatiz. strojů a zařízení na zpracování dřeva - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice-nádraží . Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.8.2018, prac. doba třísměnná. Mzda od 13.500,-- Kč hrubého. Nutná praxe ve dřevozpracujícím průmyslu a s pneumatickou pistolí. Kontakt: Nekiz Anatolii, tel.: 777 906 185 (od 9:00 hod. - 13:00 hod. v pracovní dny).. Pracoviště: Družstvo merydian cz - kaplice, 382 42 Kaplice 2. Informace: Anatolii Nekiz, +420 777 906 185.

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 25 000 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník práškové lakovny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Lakýrník práškové lakovny - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná (jedná se i o noční provoz). Mzda 25.000,-- - 35.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: lakování, kontrola kvality laku, manipulace s dílci, práce dle výkresové dokumentace. Zaměstnanecké výhody: 13. a 14. mzda, týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, závodní stravování, příspěvek na dopravu či bydlení. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Vendlová Zuzana, tel.: 380 386 784, e-mail: zuzana.vendlova@engel.at, osobně: Českobudějovická č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Ověřeno dne 30.1.2018.. Pracoviště: Engel strojírenská spol. s r.o., Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Zuzana Vendlová, +420 380 386 784.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Skladník - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Mzda 21.000,-- Kč hrubého. Pracovat v DHL znamená mít JISTOTU STABILNÍHO PŘÍJMU a být součástí mezinárodní logistické společnosti. Náplň práce: práce ve 3 členných týmech/směna, zaskladnění paletového zboží z příjmové zóny skladu do regálového systému (2 směny), ruční vychystávání jednotlivých kovových dílů ze skladových pozic, kompletace dílů dle vychystávacích seznamů, transport dílů k dalšímu zpracování (3 směny), práce se čtečkou 2D kódů, práce s manipulační technikou - ručně vedené vysokozdvihy, práce v krytých vytápěných skladech. Požadujeme: ideálně předchozí praxi ve skladech či výrobní logistice výhodou, řidičské oprávnění na VZV výhodou, manuální zručnost, trestní bezúhonnost, spolehlivost a zodpovědnost. Zaměstnanecké výhody: zázemí silné mezinárodní společnosti s vedoucím postavením na trhu, stravenky plně hrazené zaměstnavatelem (získáte tak až 1 540 Kč navíc), závodní stravování, různé slevové programy - nejoblíbenější jsou velmi výhodné tarify mobilních operátorů, týden dovolené navíc, příspěvky na penzijní a životní připojištění od zaměstnavatele, podpora zdraví zaměstnanců ze strany zaměstnavatele (příspěvek, dny zdraví), odměny při pracovním výročí, plus 3 sick days za rok hrazené zaměstnavatelem a mnoho dalšího. Kontakt: Sznapková Eva, tel.: 725 237 975, email: eva.sznapkova@dhl.com. Ověřeno 23.5.2018.. Pracoviště: Dhl express (czech republic) s.r.o. - pracovišě, Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Eva Sznapková, +420 725 237 975.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

OP starší přípravky (5+1) – poslední 26. kolo: Sokol Křemže / SK Holubov (oranžové rozlišováky) – FK Nová Ves / Brloh 16:3.
26

Benjamínci společenství Křemže a Holubova neztratili ani bod

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

OBRAZEM: Školáci v muzeu sledovali ukázky z vojenské historie

Písek – Pedagožky Prácheňského muzea Klára Koubová a Marcela Drhovská připravily nejen pro školáky předprázdninový program nazvaný Jihočeská vojenská historie.

Velešínští žáci byli suverénní a mají i zlatou kopačku

Českokrumlovsko - Dvě dohrávky a zápasy téměř podtrhly účet v okresním fotbalovém přeboru kategorie staršího žactva (chybí páteční dohra Zlatá Koruna – Vyšší Brod / Dolní Dvořiště).

Kam se vydat na bohoslužby o víkendu

Český Krumlov - Přehled víkendových bohoslužeb na Českokrumlovsku.

Smekám, říká herec o otáčku

Český Krumlov – K alternaci postavy Arthura ve hře Dracula s hercem Tomášem Havlínkem na otáčivém hledišti v Českém Krumlově se pražský herec Ondřej Novák dostal čirou náhodou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT