Mezi obce, kde žijí aktivní rodičky, se připojuje i Zlatá Koruna. Mateřská školka praská ve švech a je nutno počítat, že kapacita za nějakou dobu nemusí již stačit. Řešením by nejspíš bylo přestěhování do budovy obecního úřadu. „Do budoucna se bude možná uvažovat, že by se obecní úřad přesunul dolů do přízemí, kde jsou nějaké nevyužité prostory, což by nám asi stačilo. V horních prostorách by se vytvořila školka, ale doufám, že to nebude tak brzy, protože se bude jednat zase o obrovskou investici,“ řekl starosta Zlaté Koruny Milan Štindl.

Ve školce je momentálně 28 dětí, objekt mateřinky se nalézá v prostoru kláštera. Na místě obecního úřadu byl dříve první stupeň základní školy. „Veliká škoda, že se škola zrušila. Nikdo nám ji již nevrátí. Nejhorší je, že kvůli zrušení školy musí teď děti dojíždět do jiných pěti škol. Proto se shromažďují po malých skupinkách, když se kompletně vidí vlastně jenom o prázdninách, což není samozřejmě dobře. Stát by měl dávat sociální důvody na první příčku, a ne brát žáka jako kus či číslo,“ míní starosta.

Starosta si dokáže představit alespoň dvě třídy pro první dva ročníky, ale momentální stavy tomu údajně nenapovídají. Zároveň také dodává, že si myslí, že v případě znovuzavedení školy by k naplnění tříd již nejspíš nedošlo. „Těžko by se to vracelo. Myslím, že by někteří rodiče vozili děti dál do jiných měst, protože tam sami jezdí za prací. Je dobře, že nemáme žádný problém s dojížděním, poněvadž jsme blízko Krumlova. V otázce školy ale vidím problém, který se odráží v životě celé obce,“ dodal starosta. Plnou školku musí také řešit například v Křemži, kde se počítá s přístavbou mateřské školy.