Do výměny všech matrací se pustila českokrumlovská nemocnice. Pacienti tedy mohou počítat, že jejich pobyt v nemocničním objektu bude o něco příjemnější.

„Řekli jsme si, že chceme vyměnit matrace v celé nemocnici. Mysleli jsme, že jich koupíme každoročně pár. Letos se nám ale dařilo tak dobře, že jsme je vyměnili rovnou všechny, přičemž kapacita lůžek je 282,“ řekl včera ředitel Nemocnice Český Krumlov Josef Kučera.

Pohodlnější matrace jsou samozřejmě vítané.

„Byl jsem u toho, když se matrace vyměňovali na chirurgii, a lidé, kteří tam leží delší dobu, bublali blahem,“ řekl Kučera.

„Těm, co leží v nemocnici chvíli, to může být celkem jedno. Myslím, že nové matrace ocení hlavně lidé, kteří v nemocnici tráví bohužel více času. Samo o sobě je ale dobře, že konečně zmizely ty staré promočené matrace,“ míní Jana Kovářová z Českého Krumlova.

Jsou omyvatelné

Právě čistota nových matrací, které mají životnost zhruba deset let, je další výhodou. Dají se totiž snadno omýt.

„Mohou se omýt, což je samozřejmě výhoda, protože se s nimi nemusí do prádelny. Je také dobré, že mají čtrnáct centimetrů na výšku, tudíž se neproleží,“ řekla hlavní sestra Dana Podholová.

„Je fajn, že se dají vyprat. Neproniknou přes ně tekutiny, mají více vrstev,“ dodal Kučera.

Matrace nejsou levná záležitost, jedna vyjde zhruba na tři a půl tisíce bez DPH. Včera jich nemocnice dostala třicet sponzorským darem od Českomoravské stavební spořitelny, přičemž v budoucnu by jich mělo přibýt dalších deset. Výměna tím bude ukončena.

„Pokud si nemocnice těch posledních deset matrací zajistí sama, tak obstaráme něco jiného, co potřebuje,“ řekl obchodní ředitel Českomoravské stavební spořitelny Jaroslav Fesl.

„Hodily by se například omyvatelné polštáře a deky,“ zmínila Podholová.

Na jednotce intenzivní péče budou do konce roku vyměněny rovnou celé postele.