„Nervy pracují hodně," říkal dopoledne Matěj. „Mám pocit, že jsem zapomněl všechno, co jsem doteď uměl." Maturoval z ekonomie, zeměpisu v angličtině, češtiny a angličtiny. Největší hrůzu měl z ekonomie, protože je v ní prý spousta účetnictví, kterému moc nerozumí. Ovšem písemné zkoušky mu dopadly dobře. Připustil, že ústní zkoušky jsou pro něj náročnější. „Ve třídě před vámi sedí tři lidi a pokládají otázky. To jsou větší nervy. Ale kantoři zatím vypadají v klidu. To je možná proto, že jsem tam ještě nebyl."

Jeho spolužačka Michaela Sojková už z části odmaturovala. Za sebou měla češtinu a němčinu, čekala jí matematika. „Tak tu trojku snad dostanu," doufala Michaela, „ale matika mě vždycky bavila. Bude záležet na otázce, kterou si vylosuju." Vzhledem k tomu, že písemné zkoušky má v kapse a před sebou měla poslední předmět, nervózní už příliš nebyla. Hlásí se na Pedagogickou fakultu do Českých Budějovic, kde chce studovat právě matematiku a němčinu. Zatím čeká na výsledek a věří, že jí na školu přijmou.

Devatenáctiletá Vlaďka Berná už měla odmaturováno. Tréma ji netrápila, na zkoušky se učila poctivě celý týden. Vlaďku baví především hudba a ráda by se jí věnovala i do budoucna. „Hlásím se na konzervatoř do Prahy, studovat zpěv. Věnuji se opernímu a klasickému zpěvu," řekla. Vlaďka Berná hraje i na housle, kytaru a klavír.
Třídní učitel oktávy Roman Kneifla momentálně fungoval i jako člen komise. Věří, že studenti berou maturity vážně a nebudou mít se zkouškami problém. „Se svou třídou jsem spokojený," řekl Roman Kneifl, „zatím nemám důvod jim nějak vyčinit. Studenti jsou šikovní, je vidět, že se připravovali. Samozřejmě nervozita u nich hraje obrovskou roli, jsou to jejich první velké zkoušky."

Maturují tři třídy, osmiletá, šestiletá a čtyřletá. Dohromady je sedmdesát pět maturantů. Ve státní části maturit je povinný předmět český jazyk a potom buď cizí jazyk, nebo matematika. Z cizích jazyků si studenti nejvíc vybírali angličtinu a němčinu. V profilové části se dá maturovat ze všech cizích jazyků, které gymnázium nabízí a jsou to angličtina, němčina, francouzština a španělština. V předmětech studenti maturují například z matematiky, fyziky, biologie, dějepisu, informatiky. „Písemné zkoušky dopadly velmi dobře," uvedla ředitelka Hana Bůžková. „přestože se jedné studentce nepovedl didaktický test z matematiky. Utekl jí o jedno procento. Jinak uspěli všichni. Například z cizích jazyků má řada z nich devadesát sedm, devadesát osm, dokonce i sto procent úspěšnosti."

V tomto týdnu maturuje z ústní zkoušky osmiletá oktáva a čtvrťáci. Příští týden přijdou na řadu šesťáci.

Autor: Miroslav Pech