Snad teplé počasí, snad sám genius loci města Český Krumlov, snad globální oteplování, nebo změny magnetických pólů, či kdoví co ještě, mohou za to, že zámečtí medvědi nespí. Ani Vok, ani Kateřina, natož Marie Terezie.

„Medvědi jsou aktivní, jako v létě. Deseticentimetrovou podestýlku slámy, kterou měli na spaní rozházeli,“ okomentoval situaci v sobotu medvědář Jan Černý. „Aby mi tady v lednu lezl medvěd na medvědici? To jsem ještě nezažil,“ dodal s neskrývaným údivem.

Podle jeho úvah je za vším, podobně jako vloni, počasí, teplá zima a možná snad i horko na domácí politické scéně. „V noci ze soboty Vok spal venku a to už je jasné, že je konec zimy,“ předpověděl včera medvědář.

Jak je to jinde?

Českokrumlovský deník během víkendu zjišťoval, jak to mají s medvědy jinde.

V pražské Zoo hnědé medvědy nechovají, pouze bílé, lední. A ti jsou podle vyjádření chovatelů této zahrady aktivní stále, po celý rok, vždy.
Zoologická zahrada v Plzni chová pět hnědých medvědů. „Podle chovatelů spí plzenští medvědi poměrně tvrdým spánkem srovnatelným s minulými roky,“ upřesnil v sobotu Martin Vobruba, mluvčí plzeňské Zoo. „Medvědy krmíme naposledy kolem Štědrého dne, od té doby spí a žijí ze svých tukových zásob. Pouze jednou za tři dny je naši chovatelé po špičkách zkontrolují a vymění jim vodu.“

Jiný kraj, jiný mrav, řeklo by se, ale všichni tito medvědi jsou prakticky jedna rodina. Jak to? Českokrumlováci Vok a Kateřina jsou totiž potomky odchytových medvědů z rumunských Karpat, kteří se do republiky dostali v roce 1976. „Z druhé generace této linie pochází už jejich děti, tedy Vojta, Kuba s Matějem a Eliška s Honzíkem, také známí z televize,“ upřesnil Martin Vobruba. Tři bráškové jsou v Berouně, Eliška s Honzíkem a jejich další příbuzní ze stejného rodu, bydlí v Plzni.

Podle odborníků by dlouhodobější teplé počasí opravdu mohlo vehnat medvědům adrenalin a další choutky do krve. Dlouhodobá absence zimního spánku by jim ale neměla uškodit. Ne všechny chovné podmínky v historii medvědům spaní během zimy umožnily.

V Plzni ovšem už, podle mluvčího Vobruby, nyní vykvetl keř tradičního posla jara vilínu japonského. Na českokrumlovsku se začínají místy lehce probouzet pověstné kočičky.