Víte, jak se dostali do Českého Krumlova medvědi? A proč už dlouhá léta obývají medvědárium v hradním příkopu? Ano, můžeme zalistovat v encyklopediích, nebo zasurfovat po internetu a fakta máme po ruce. Jenomže bude možná lepší přečíst si pohádkovou verzi, která se jmenuje Boris a Bruno, Podivuhodná cesta do Českého Krumlova. Zajímavá je hned z několika pohledů. Její autorka Wilma Schrover pochází z Holandska, kniha právě vyšla v češtině, japonštině, holandštině a němčině.

Navíc Boris a Bruno se při svém putování potkají hned s několika hlavními hrdiny českých pohádek. Ve chvíli, kdy dorazí do Českého Krumlova, provedou jistý hrdinský skutek a… A více raději neprozradíme.

„Inspiroval mne samotný Český Krumlov a také fakt, že není mnoho měst, kde by žili medvědi jinak, než v zoologických zahradách a kde by také byli i jedním ze symbolů města,“ přiblížila pro Českokrumlovský deník Wilma Schrover.

Kuriozní je, že na samotné zámecké medvědy ji upozornili až její přátelé. Wilma totiž s rodinou velmi často přebývá poblíž Českého Krumlova už čtyři roky, ale první dva roky vůbec netušila, že v Krumlově jsou. „Mí přátelé, kteří si jednou prošli město, se mne ptali, jestli už jsem také viděla medvědy? Ale já vůbec netušila, jaké mají na mysli,“ dodala Wilma Schrover. A pak už to šlo ráz na ráz. První pohled do zámeckého medvědária, inspirace, tužka, papír a Bruno s Borisem byli na světě. Knihu představila autorka poprvé na středečním podvečerním křtu v českokrumlovském Pohádkovém domě.