A to druhé místo 
v kategorii starší pěvecké sbory do 18 let, a třetí cenu v kategorii folklór.
Jednalo se o 69. ročník Llangollen International Musical Eisteddfod, který se konal od úterka do neděle ve Walesu ve Velké Británii. Soutěžily tam nejenom pěvecké sbory, ale také folklórní soubory, skupiny i sólisté z celého světa.

Na tento festival se sice může přihlásit kdokoliv, ale jenom málokdo je pak k účasti na festivalu vybrán. Česko tak reprezentoval pouze jediný sbor – a to právě Medvíďata Základní umělecké školy Český Krumlov.

„Oboje umístění jsou neuvěřitelným úspěchem," přikyvuje sbormistr Lukáš Holec. „Kromě toho jsme tam zpívali dvakrát koncertně – jednou na hlavním festivalovém pódiu a jednou v kostele v blízkém Gresfordu. Z úspěchu v soutěži máme velikou radost. Jsme hrdí, že Česká republika byla slyšet a vidět, protože většina účastníků pocházela z anglosaských zemí."

O to, aby české děti na festivalu nezapadly, se kromě jejich pěveckých a hudebních výkonů postaral jejich maskot – loutka velikého medvěda, kterou pro ně před odjezdem vytvořil krumlovský výtvarník Marek Borsányi.

„Díky tomu jsme měli s sebou náš symbol. Loutku medvěda vytvořil Marek Borsányi z prostěradel, loutka se dala ovládat třemi vodicími tyčemi – a měla obrovský úspěch," vyprávěl Lukáš Holec. K tomu při průvodu sborů městem, na který se přijel podívat i princ Charles s chotí Camillou, děti z krumlovské zušky spontánně tančily a hrály na různé rytmické nástroje, takže česká skupina byla skutečně nepřehlédnutelná. „Řekl jsem jenom dětem, ať předvedou něco českého – pěkně jsme si zablbli," smál se sbormistr.

Navíc krumlovské děti stály ve špalíru, kterým procházel princ Charles, jenž je čestným předsedou festivalu, se svou chotí Camillou. Kolem dětí pouze neprošli, mluvili s nimi a potřásli jim rukama.

Na festivalu starší děti vystupovaly v tradičních „medvědích" perelínkách, na folklórní soutěž se oblékly do lidových krojů, zatímco na další vystoupení využili slavnostní oblečení.

„Zpívání bylo dost, za to jsme hrozně rádi," líčil včera Lukáš Holec.
Medvíďata se na tomto festivalu představila už v roce 2009, ale to bylo pochopitelně složení dětí úplně jiné. Tehdy v jedné ze tří soutěží vyhrála druhou cenu. „Tenkrát se nám tam moc líbilo a když jsme si uvědomili, že se nám mezitím děti v souboru vystřídaly, rozhodli jsme se vzít tam tuto partu. Mimochodem tato parta dětí na tom byla pěvecky nejlépe v historii sboru. Říkám byla, protože řada z těch dětí teď končí," povzdechl si sbormistr.

Nad tím si povzdychla i členka sboru, osmnáctiletá Eliška Minářová z Českého Krumlova. „Byl to úžasný zážitek, navíc to byl můj poslední zájezd s Medvíďaty, protože končím. Už jsem moc stará," dodala se smíchem. „Mě na soutěži nejvíc dostalo, že jsme se mezi tak úžasnými sbory umístily na druhém místě. Byli jsme šťastní, když jsme slyšeli, že jsme obdrželi 96 bodů a tak jsme si drželi palce až do konce, aby nás někdo jiný se svými body nepředběhl. Druhé místo byla obrovská radost." Ale Eliška hleděla zájezd využít také k procvičování angličtiny. „Bylo moc příjemné, jak tamní lidé byli milí. Opravdu jsem se snažila, takže jsem si tam skvěle popovídala. Zádrhel nastal jenom, když jsem kupovala našim typické velšské pivo. Nedocházelo mi, že po mně chtějí občanku, jestli už mi bylo osmnáct, a místo toho jsem hledala drobáky," smála se.

Městečko, které festival pořádá a během něho hostí 32 dětských sborů a několik tisíc lidí, je nevelké a při festivalu pomáhají a pracují snad všichni jeho obyvatelé. Organizace festivalu je výborná.

„Ceny nás samozřejmě nesmírně těší, ale podstatné je dobře zazpívat a neudělat ostudu své zemi. Konkurence byla opravdu obří a skvělé výkony. Ale pořád platí, že u muziky musí být hezky, to je cenněnší než výhry," zamýšlí se Lukáš Holec. „Musím však vyzdvihnout, že všech našich 46 dětí bylo nesmírně vstřícných, ochotných, spolehlivých, byly prostě úžasné." A stejně tak i jejich dospělý doprovod, v němž nechyběla ředitelka zušky a který se dětem staral o zázemí, jídlo a vše potřebné, aby mladým umělcům bylo v Anglii dobře.