Unavený výraz v obličeji a slzami podlité oči, tak postával jeden z pozůstalých Karel Hart opodál nově odhaleného pomníku obětem tragické nehody zájezdového autobusu u Nažidel na Českokrumlovsku. Ta se stala právě před pěti lety. Hart tady přišel o svého syna Víťu a podle svých slov si připadá v horším psychickém i fyzickém stavu než v době nehody. Také nedostatečná legislativní ochrana cestujících v autobusech, ale i jiných hromadných dopravních prostředcích podle něj stále přetrvává i po pěti letech.

„Poslanci by si měli uvědomit, že je potřeba lobbovat nejen za prezidenta, ale i za nás, obyčejné lidi. Pokud totiž nemají zákonodárci zájem, my sami nic nezmůžeme,“ odpověděl na dotaz Deníku, zdali se bude dál snažit prosazovat nějakou lepší zákonnou ochranu cestujících.

Narážel tím například na skutečnost, že přepravní společnost, která Karla Harta a další cestující převážela před pěti lety z Alp do Sokolova, už neexistuje a je vymazána z obchodního rejstříku. Není ji tedy možné soudně volat k zodpovědnosti a požadovat po ní odškodné.

Asi půl hodiny po Hartově odjezdu přijelo k nažidelskému památníku v koloně necelých třicet dalších pozůstalých a rodinných příslušníků. Poslední kámen se jmény všech dvaceti obětí nainstalovali dva dny před výročím nehody. Sobotní setkání tak bylo prvním neoficiálním odhalením jedenadvaceti obelisků položených v místě, kam se autobus zřítil ze svahu.

A co dál?

Předseda občanského sdružení pozůstalých Nažidla 2003 Josef Pudil také připomněl mnoho slibů úřadů a zákonodárců, ale také i nulové změny k lepšímu především v legislativě. On a jeho manželka tady přišli o své dvě dcery a jako první vysoudili i odškodné ve výši 800 tisíc korun. To by jim měla zaplatit cestovní kancelář, ale rozsudek ještě stále není pravomocný a je velmi pravděpodobné, že se protistrana odvolá. „Chceme mít v ruce rozsudek s tím, že za životy svých klientů zodpovídá cestovní kancelář,“ sdělil k průběhu soudu Pudil.

Další rodiny pozůstalých by nyní měly s žádostmi o odškodné manžele Pudilovy následovat. „Co dál? To je lehká otázka, ale těžká odpověď. Na to, co se tady stalo, člověk stejně nikdy nezapomene,“ uvedl před odchodem z místa nehody Josef Pudil.