To je výsledek úterního jednání Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, který schválil seznam příjemců evropské finanční podpory v rámci třetí výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad.

Pro mnohé je to dobrá zpráva, zvláště pro město Český Krumlov, které v prvních dvou výzvách prakticky vůbec nebylo úspěšné. Definitivních oprav se tak dočká Lazebnický most, na který tímto Evropská unie poskytne 6,1 milionu korun. Takřka osm milionů poputuje na vybavení školy a rekonstrukce víceúčelového hřiště Základní školy Plešivec a Městský park se po letech hledání peněz konečně dočkal dotace ve výši 25,7 milionu korun.

Dalšími regionálními adresáty jsou Komunitní centrum romů KoCeRo, které z unie získá 3,7 milionu na Festival etnické kultury v Českém Krumlově nebo českokrumlovské Regionální muzeum s dotací 14 milionů na rekonstrukci budovy muzea.

Horní Planá získá na zlepšení podmínek výuky ve své základní škole 17,6 milionu korun a občanské sdružení Hrady na Malši dostane 2,1 milionu na konzervaci zříceniny hradu Pořešín.

Ostatní žadatelé, jako například Loučovice, Vyšší Brod nebo Zlatá koruna, přišli zkrátka.

Co bude dál?

Jak a kdy se získanými penězi šťastlivci naloží? Podle českokrumlovské místostarostky Jitky Zikmundové jsou pro vybrané akce projekty připraveny.

„Jde jen o to vypsat výběrová řízení, nebo v už uskutečněných doladit smluvní vztahy. A pak vybrat nejvhodnější termíny. Ale vzhledem k tomu, že stavební práce se asi nejlépe provádějí mimo zimní období, začneme nejspíše až na jaře příštího roku,“ uvedla včera Zikmundová.

Stavby nebo akce za evropské peníze musí příjemci nejdříve zaplatit. Teprve poté následuje vyúčtování a uhrazení uznatelných nákladů. Pro města či sdružení to bude tedy znamenat jedno, mít na danou akci nejdříve peníze zajištěné. „Pro nás je získaná dotace velké plus, protože Pořešín bude díky konzervaci pro všechny návštěvníky skutečně bezpečným místem,“ sdělil včera Radek Kocanda, předseda sdružení Hrady na Malši. „Peníze se pokusíme získat buď tím, že se obrátíme na vlastníka hradu, tedy město Kaplici, nebo skrze úvěr,“ dodal Kocanda.