Při vyslovení pojmu geotermální se člověku automaticky vybaví například Karlovy Vary. Že by měl Český Krumlov k dispozici také takové zřídlo?

Překvapivá otázka, snadná odpověď odborníků: „Připravujeme projekt využití geotermální energie formou hlubinných vrtů,“ upřesnil včera Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu. Fond má společně s další odbornou firmou v nadcházejících měsících v úmyslu takové vrty ve městě skutečně provést. Podle ekologa Jiřího Gutha se ale v žádném případě nejedná o nějaké využívání lázeňské vody karlovarského typu: „Tady jde o takzvané suché teplo, v překladu z odborného anglického termínu je to suchá teplá skála. Tedy teplo, které je možné nalézt ve čtyřech nebo pěti kilometrech.“ Záměr využití je jednoznačný, teplo bude nejprve určeno pro sportovní zónu Chvalšinská a poté pro širší okolí i třeba s budoucím napojení na centrální rozvod tepla. V případě, že budou geotermální a geologické podmínky v podloží hluboko pod městem příznivé, zahrnuje v sobě systém i doplňkovou výrobu elektrické energie. Teploty bývají v těchto hloubkách takové, že i zpracování tepla v parogenerátorech na povrchu je dlouhodobě rentabilní.

„Na Chvalšinské chceme tyto možnosti využít především pro vytápění budov, ohřev užitkové vody nebo ohřev bazénů v nově chystané sportovní zóně,“ uvedl Reitinger. Provozní náklady těchto zařízení by se tak měly do budoucna razantně snížit.

Za kolik to bude?

Jako doplňuje Guth, podle srovnatelných zařízení v Německu je životnost zařízení kolem čtyřiceti let, finanční návratnost 10 let.

„Do jisté míry je toto vše stále ještě záležitostí experimentu. Stále je to o pokračujícím výzkumu a vědě a právě z tohoto titulu jsou i tyto první vlaštovky financované,“ míní Miroslav Reitinger.

Ministerský dotační program počítá s jednou miliardou korun, která by měla tyto průzkumné vrty podpořit na deseti místech České republiky.

Jen v Českém Krumlově by měly stát 150 milionů korun a prakticky vše by vlastně hradil stát. Kdy to bude? Záleží podle uvolnění peněz z dotačního programu ministerstva životní prostředí. Předpokládá se, že se tak stane v nejbližších měsících.