Jak včera uvedl Lubomír Branný z Církve československé husitské, jde o projekt, který má za cíl propojit místa spojená se svatomartinskou tradicí v Bavorsku, Rakousku, Itálii, Chorvatsku, Slovinsku, na Slovensku a nově i na Moravě a v Čechách symbolickou poutní stezkou s rodištěm významného evropského světce svatého Martina v maďarském Szombathely a s francouzským Tours.
Projekt je financován visegrádskými fondy a záměrem je mimo jiné vytvoření obsahově zajímavého propagačního materiálu pro návštěvníky těchto míst.
Český Krumlov má tak šanci stát se dalším z poutních míst této rozvětvené evropské cesty. Město navíc získalo dotaci 524 tisíc korun z grantového programu Jihočeského kraje Nemovité kulturní památky 2008 na opravu dalších historických objektů městské památkové zóny. Kromě barokní brány v Linecké ulici bude za tyto peníze opravena i svatomartinská kaple.
„Rekonstrukce kaple by měla být zahájena v září a dokončena do letošního listopadu. Celkové náklady na obnovu obou historických památek dosáhnou částky téměř 973 tisíc korun,“ doplnila včera mluvčí radnice Jitka Augustinová.
Cílem prací je kromě jiného odstranění velmi špatného stavu fasády a vytvoření vnějšího odvodňovacího a odvlhčovacího systému, který má snížit vzlínání vlhkosti do stavby kaple.
Kapli využívá od roku 1969 Církev československá husitská. Příležitostně jsou zde pořádány koncerty duchovní hudby. Jednu fázi rekonstrukcí už má za sebou. „V roce 1992 se dělala mimo jiné i nová fasáda. Na požadavek památkářů to byla klasická vápenopísčitá fasáda, ale ta kvůli vlhkosti příliš dlouho nevydržela,“ doplňuje Branný. Svůj díl oprav absolvovaly i tamní varhany, na které hrával i otec Marka Ebena, hudební skladatel Petr Eben. Ten při jejich rekonstrukci přispěl mnoha dobrými radami.