Volné pozemky mezi českokrumlovským sídlištěm Mír a obchodní zónou stále ještě čekají na své využití. Nynější vedení města, část radních i zastupitelů, se dlouhodobě netají tím, že prodej pozemků by byl vítaným zdrojem peněz do městské kasy. Řádově by město mohlo vydělat i 50 milionů korun. Co ale v těchto místech vyroste?

Sami obyvatelé Míru při podobném dotazu většinou překvapivě jen krčí rameny.

„Tady? Na Míru je všechno,“ uvedla včera Petra Líkařová. „Je tady dětské hřiště, obchody i zaparkovat se tu dá bez problémů,“ doplnila. Pravdou je, že s parkováním jsou v jiných částech sídliště problémy. „Chce to spíše větší plochy pro parkování osobních aut,“ namítl Karel Podroužek.

„Na to by měli odpovědět spíše ti mladší, mě, jako důchodkyni, tady nic nechybí,“ dodala paní Věra.

Čtyři postavené a jeden rozestavěný supermarket v blízkosti sídliště a několik obchodů přímo v sídlišti dávají mnoha lidem z Míru za pravdu. Další z možností jsou i nové bytové domy.

Ale ani zastupitelé nejsou ve svých názorech zatím jednotni.

„Můj osobní názor je ten, že přední část pozemků u silnice by se měla prodat pro komerčně využitelné objekty už z toho důvodu, aby vytvořily hradbu od silného provozu. Za ní bych skutečně dál uvažoval o bytové výstavbě,“ upřesnil včera za klub KSČM zastupitel Stanislav Trnka.

Zastupitel Miroslav Máče se kloní spíše k dostavbě sídliště: „Nejdříve musí být jasno o sídlišti, protože pokud se pozemky prodají na nějaké obchodní domy, už je nikdy nedostaneme zpátky.“

Na otázku, co by mělo stát mezi sídlištěm Mír a obchodní zónou, měla před několika měsíci odpovědět studie, kterou si Český Krumlov chtěl zadat u renomovaných architektů. Později se představitelé města přiklonili k názoru, že podobnou studii by si měl nechat vyhotovit a především zaplatit spíše budoucí vlastník sám.

„Radní nyní předkládají zastupitelům schválení takzvaného oznámení záměru prodeje těchto pozemků,“ konstatovala mluvčí radnice Jitka Augustinová. Zastupitelé budou o pozemcích rozhodovat ve čtvrtek.

Kritéria výběru

Pokud práce na prodeji odsouhlasí, město ponechá několik měsíců pro výběr vítězného projektu. Ten by také nakonec měli vybírat právě zastupitelé. Případní zájemce o koupi pozemků nebudou sice svazování nějakými přesnými specifikacemi z územního plánu, ale budou postaveni před jiné podmínky.
„Chceme sice pozemky prodat co nejvýhodněji, ale celý prodej by byl nastaven tak, aby zájemce uspěl především se svým záměrem, co se týče jeho kvality, náplně a přínosu pro obyvatele,“ říká místostarostka Jitka Zikmundová.

Hodnotit by se mělo i jakési logické pokračování nedostavěného sídliště a návaznost na obchodní zónu, včetně využití zelených ploch. Ani vyšší cena jiného zájemce, který by nepřišel s kvalitnějším nápadem, nemá šanci uspět.

„Pozemky jsou rozděleny do dvou částí. První, blíže k hlavní silnici, má rozlohu zhruba 28,4 tisíce metrů čtverečních. Oficiální odhadní cena hovoří o 800 korunách za metr. V zadní části o rozloze 10,4 tisíc metrů čtverečních, by jeden metr měl podle odhadu stát 1350 korun,“ shrnula Augustinová. O ostatním rozhodnou zastupitelé.