Vedení města pracuje na vyhlášce pro pořádání veřejně přístupných akcí a zajištění veřejného pořádku.

„Po stížnostech od občanů, hotelových hostů a dalších lidí, jsme noční hluk ve městě začali řešit už na podzim,“ okomentoval včera starosta města Luboš Jedlička současnou situaci. „Chceme omezit například pořádání akcí, které by byly v létě přes půlnoc, ať už to budou koncerty v letním kině, v pivovarských zahradách, nebo na jiných veřejných prostranstvích.“ Zvláště během turistické sezony bývá v nočních ulicích rušněji, což se části lidí bydlícím v centru příliš nezamlouvá. Některým více, takže si stěžují na radnici, jiní berou situaci s větším nadhledem.

„Vítám například nainstalování kamerového systému,“ řekl Jindřich Čapek, který bydlí v přímo v centru. „Snad také i to dopomůže k tomu, aby tu byl větší pořádek,“ dodal s tím, že největší problémy bývají především s alkoholem posilněnými nočními návštěvníky města. „Ale mí kamarádi, kteří bydlí v centru Prahy řeší podobný problém. Tam je ovšem hluk celoroční, kdežto u nás to naštěstí trvá jen dva měsíce,“ doplnil Čapek.

Někdy se dá nočnímu hluku jen těžko zabránit. Vibrující okna a domy, které nejsou stavěné na to, aby odhlučnily hudební produkci lynoucí se z jejich útrob, se bez úprav a rekolaudace utlumit nedají.

Nyní vzniká první nástin obecně závazné vyhlášky. Jsou v něm zmíněny taneční zábavy, diskotéky, veřejně hraná hudba, ať už živá, nebo reprodukovaná, ale i to, jak má být nastavený denní režim města.

„Bydlím v centru Českého Krumlova od roku 1962 a když jsme byli mladí, tak jsme při návratu z vinárny také na ulici nešeptali,“ bere situaci s nadhledem jedna z místních obyvatelek, která si ale nepřála být jmenována. „Kdo chce bydlet v centru, ten s tím musí počítat. Kdo chce klid a spaní při otevřeném okně, ten se bude asi muset vystěhovat na venkov,“ dodala k věci.

K několika nastíněným variantám vyhlášky se nyní budou vyjadřovat podnikatelská komise města, poté komise kulturní a komise pro cestovní ruch.
Pokud vyhlášku schválí zastupitelstvo, měla by platit už v nadcházející turistické sezoně.