Vedení plešivecké základní školy se obrátilo na město s žádostí o pomoc při řešení další havárie ve školní jídelně. „Při prohlídce vybavení školní jídelny byl zjištěn havarijní stav mycí linky na nádobí,“ konstatovala v žádosti ředitelka školy Jaroslava Neumannová s tím, že linka stojí zhruba 712 tisíc korun. „Protože z vlastního rozpočtu nejsme schopni částku uhradit, obracíme se na vás se žádostí o pomoc.“

Jak dál s penězi

Po nedávné havárii kotle tak začalo být i posledním skeptikům více než jasné, že chystaná rekonstrukce stravovacího pavilonu za 22 milionů, která je naplánovaná na letní měsíce, je bezpodmínečnou nutností. Zatím záleželo jen na tom, zdali město získá dostatečné množství peněz. Projekt je hotový, stavební povolení uděleno a vytendrovaný je i dodavatel.

Dosavadní financování takových oprav u jiných českokrumlovských škol probíhalo prostřednictvím grantů ministerstva financí, později byly ve hře takzvané Norské fondy. Definitivní výši peněz získaných pro kompletní opravy Plešivce mělo vedení města znát v polovině ledna. Vzhledem k tomu, že se podmínky pro udílení dotací v posledních týdnech začaly všeobecně měnit ze dne na den, není situace tak průhledná a o dvaceti milionech pro školu by mělo být jasněji až ke konci března.

Výpomoc města

V případě této havárie zvedli pro finanční výpomoc českokrumlovští zastupitelé ruce takřka kompletně a uvolnili pro vyřešení havarijního stavu požadovanou částku z rozpočtu města. Podle vedoucího odboru investic Lumíra Luštického je nutné řešit havarijní stav urychleně:
„Peníze už uvolňujeme z finančního spolupodílu, který máme připraven k získání celkové dvaadvacetimilionové dotace. Vzhledem k tomu, že škola vaří asi 500 obědů denně, a to nejen pro sebe, ale například i pro školu v Linecké, bylo by nepředstavitelné, aby jí myčka na bílé nádobí klekla.“

Zajímá vás více? Čtěte čtvrteční (6. března) vydání Českokrumlovského deníku.